Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Босанска Крупа arrow Сафету Исаковићу четири године затвора за убиство спрског заробљеника
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Сафету Исаковићу четири године затвора за убиство спрског заробљеника Штампај Пошаљи
Уторак, 12 септембар 2023
САРАЈЕВО, 11. СЕПТЕМБРА /СРНА/ - Апелационо вијеће Врховног суда Федерације БиХ /ФБиХ/ осудило је Сафета Исаковића на четири године затвора због ратног злочина почињеног над заробљеним припадником Војске Републике Српске /ВРС/ у јулу 1995. на подручју Босанске Крупе.

Исаковић
је осуђен да је у јулу 1995. године у општини Босанска Крупа, током извођења војне операције у ширем рејону брда Ћорковача, наредио убиство заробљеног непознатог српског војника.

"Оптужени је у другом дијелу пресуде ослобођен оптужбе за кривичноправне радње убиства другог НН војника ВРС јер није доказано", саопштено је из Врховног суда.
Оптужница Кантоналног тужилаштва Унско-санског кантона терети Исаковића да је као командир Интервентно-диверзантског вода "Газије" у саставу 505. бужимске бригаде такозване Армије БиХ убио једног заробљеника.

Овај вод је у јулу 1995. године током операција у рејону Ћорковаче, на простору Сухе међе, заузео положаје напуштених контејнера Унпрофора.

Према наводима оптужнице, један од војника ВРС предао се у земуници и лежао на земљи без оружја, а Исаковић је у њега испалио више метака и убио га, а када је изашао из земунице рекао је да се то "тако рјешава".

Исаковића је Кантонални суд у Бихаћу у првостепеном поступку ослободио оптужби, а рјешењем Врховног суда од 4. новембра 2021. године пресуда је укинута и предмет враћен на поновно суђење.

У обновљеном првостепеном поступку Исаковић је, пресудом Кантоналног суда у Бихаћу од 17. фебруара 2022. године, ослобођен оптужби.

Врховни суд ФБиХ укинуо је и други пут првостепену пресуду, те одредио суђење пред Апелационим одјељењем овога суда.

Право на жалбу постоји у односу на осуђујући дио пресуде, док је пресуда у ослобађајућем коначна, пренио је БИРН.


http://www.srna.rs/novost/1133335/safetu-isakovicu-cetiri-godine-zatvora-za-ubistvo-srpskog-zarobljenika


 



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >