Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Сафету Исаковићу четири године затвора за убиство спрског заробљеника
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Сафету Исаковићу четири године затвора за убиство спрског заробљеника Штампај Пошаљи
Уторак, 12 септембар 2023
САРАЈЕВО, 11. СЕПТЕМБРА /СРНА/ - Апелационо вијеће Врховног суда Федерације БиХ /ФБиХ/ осудило је Сафета Исаковића на четири године затвора због ратног злочина почињеног над заробљеним припадником Војске Републике Српске /ВРС/ у јулу 1995. на подручју Босанске Крупе.

Исаковић
је осуђен да је у јулу 1995. године у општини Босанска Крупа, током извођења војне операције у ширем рејону брда Ћорковача, наредио убиство заробљеног непознатог српског војника.

"Оптужени је у другом дијелу пресуде ослобођен оптужбе за кривичноправне радње убиства другог НН војника ВРС јер није доказано", саопштено је из Врховног суда.
Оптужница Кантоналног тужилаштва Унско-санског кантона терети Исаковића да је као командир Интервентно-диверзантског вода "Газије" у саставу 505. бужимске бригаде такозване Армије БиХ убио једног заробљеника.

Овај вод је у јулу 1995. године током операција у рејону Ћорковаче, на простору Сухе међе, заузео положаје напуштених контејнера Унпрофора.

Према наводима оптужнице, један од војника ВРС предао се у земуници и лежао на земљи без оружја, а Исаковић је у њега испалио више метака и убио га, а када је изашао из земунице рекао је да се то "тако рјешава".

Исаковића је Кантонални суд у Бихаћу у првостепеном поступку ослободио оптужби, а рјешењем Врховног суда од 4. новембра 2021. године пресуда је укинута и предмет враћен на поновно суђење.

У обновљеном првостепеном поступку Исаковић је, пресудом Кантоналног суда у Бихаћу од 17. фебруара 2022. године, ослобођен оптужби.

Врховни суд ФБиХ укинуо је и други пут првостепену пресуду, те одредио суђење пред Апелационим одјељењем овога суда.

Право на жалбу постоји у односу на осуђујући дио пресуде, док је пресуда у ослобађајућем коначна, пренио је БИРН.


http://www.srna.rs/novost/1133335/safetu-isakovicu-cetiri-godine-zatvora-za-ubistvo-srpskog-zarobljenika


 



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >