Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Крупа на Уни arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Дудаковић и остали: Тетку идентификовала по одјећи Штампај Пошаљи
Понедељак, 11 септембар 2023
Селма Борачић Мршо | 11. септембра 2023 | БИРН БиХ

Свједоци Тужилаштва Босне и Херцеговине испричали су како су средином септембра 1995. године морали отићи из села Крњеуша на подручју Босанског Петровца.

Мира Пилиповић испричала је у Државном суду да је до половине септембра 1995. године живјела у селу Крњеуша, на подручју Босанског Петровца, када им је речено да морају отићи.

“Нама су јавили да морамо бјежати, били су неки састанци, долазили су и из Петровца, али не знам ко“, рекла је свједокиња те додала да је отишла у Дервенту.

Казала је да је њена тетка Драгица Крчмар остала у Крњеуши, није жељела бјежати јер је била стара. За тетку, како је рекла, ништа није знала до 1999. године, када је отишла у костурницу у Бања Луку како би идентификовала дјевера, и ту угледала и њено тијело.

“Препознала сам је по лицу и одјећи“, рекла је свједокиња.

Одговарајући на питања браниоца Ифета Ферагета, свједокиња је казала да јој је Горан Крчмар, који је радио у костурници, рекао да јој је тетка кратко била укопана у селу.

За злочине почињене на подручју Босанског Петровца, Кључа, Босанске Крупе и Санског Моста, укључујући убиства више од 300 особа, прогоне и уништење вјерских објеката, оптужени су бивши командант и припадници Петог корпуса Армије БиХ – Атиф Дудаковић, Санел Шабић, Ибрахим Шиљедић, Сафет Салихагић, Адис Зјакић, Хасан Ружнић, Реџеп Злојић, Самир Солаковић, Фатмир Муратовић, Мухарем Алешевић, Хусеин Балагић, Един Домазет, Ејуб Кожењић, Ибрахим Надаревић и Саид Мујић.

Анка Јевић такођер је испричала да је морала напустити село Крњеуша средином септембра 1995., те је с породицом отишла у Дервенту.

“Други су то одредили, мени су комшије пренијеле да морамо бјежати“, рекла је свједокиња.

Према њеним ријечима, њена тетка Драгица Ступар остала је у селу, а њени посмртни остаци још увијек нису пронађени.

“Не знам шта се десило, али претпостављам да је запаљена у кући својој, која је потпуно изгорјела“, рекла је свједокиња, наводећи да су истражиоци обавили увиђај, али нису нашли ништа.

Наставак суђења заказан је за 25. септембар.


https://detektor.ba/2023/09/11/dudakovic-i-ostali-tetku-identifikovala-po-odjeci/






AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >