Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Суђења arrow Оптужница за злочине над Србима у Јошаници враћена на дораду
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Оптужница за злочине над Србима у Јошаници враћена на дораду Штампај Пошаљи
Четвртак, 24 август 2023
Срна | 24.08.2023 | Глас Српске

САРАЈЕВО - Суд БиХ вратио је Тужилаштву на дораду оптужницу против 13 некадашњих команданата и припадника такозване Армије БиХ због злочина над жртвама српске националности у мјесту Јошаница код Фоче почињених у децембру 1992. године, као и злочина на подручју Вишеграда и Чајнича.


- Суд је сходно одредбама процесног закона 18. августа оптужницу вратио Тужилаштву БиХ на уређење из разлога прописаних одредбама члана 228. у вези са чланом 148. Закона о кривичном поступку (ЗКП) БиХ - потврђено је Срни у овој правосудној институцији.

Рок за уређење оптужнице је 15 дана од дана пријема дописа, а рок од 15 дана за одлучивање о евентуалној уређеној оптужници почиње тећи изнова, навели су у одговору из Суда БиХ и додали да су допис Тужилаштва добили 18. августа.

За ратне злочине над жртвама српске националности у Јошаници код Фоче почињене у децембру 1992. године, када је убијено 56 цивила српске националности, рањено око 10 особа, оптужница терети Ферида Буљубашића, Ахмета и Изета Сејдића, Рашида Собу, Шевку Глушца, Закира Јамака, Бахрудина Мухића званог Бане, Адема Фехрића, Мустафу Пољу, Енвера Кустуру званог Пена, Мухамеда Лиску, Сакиба Чакара и Мунира Налу, саопштено је из Тужилаштва БиХ.

Злочин се десио  на Никољдан, 19. децембра 1992. године. Тужилаштво је навело да је оружани напад који су водили и у којем су учествовали оптужени, извршен на небрањено село насељено цивилима, а међу жртвама је било старијих особа, жена и дјеце.

Најстарија жртва био је мушкарац од 88 година, а најмлађа двогодишња дјевојчица Данка. Тада су убијени и десетогодишња Драгана и седмогодишњи Дражен.

- Неке од жртава су мучене и убијене на изузетно свиреп начин - наводи се у саопштењу.

Тужилаштво терети Ахмета Сејдића, као некадашњег команданта бригаде и члана штаба Територијалне одбране и за злочине у селима Клисуре, Бурсићи и Хадровићи, на подручју Вишеграда, почињене у августу 1992. године.

Села су била изван сукоба и настањена цивилним становништвом српске националности, а у њима је приликом напада убијено осам особа, међу којима је најстарија жртва била жена од 90 година.

Сејдић је 2020. године правоснажно ослобођен оптужби за злочине на подручју Горажда и Рудог почињене у периоду од јула 1992. до фебруара 1993. године.

Ферид Буљубашић, као командант и надређена особа, додатно се терети за ратне злочине почињене у фебруару 1993. над цивилима српске националности у селима око Чајнича, гдје је, при нападу у којем су војници Армије БиХ дошли преко територије Црне Горе на подручју села Шапићи, Трпиње, Тројан и Поникве, из аутоматског оружја убили 11 цивила српске националности, међу којима су били старији мушкарци, жене и једно дијете.

Тужилаштво је наводе оптужнице планирало доказивати позивањем више од 400 свједока и прилагањем више од 1.200 доказних материјала.



https://www.glassrpske.com/cir/novosti/vijesti_dana/optuznica-za-zlocine-nad-srbima-u-josanici-vracena-na-doradu/483521



 


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >