Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow У медијима arrow На сарајевском аеродрому ухапшен осумњичени за ратни злочин над Србима Нијаз Шахмановић
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

На сарајевском аеродрому ухапшен осумњичени за ратни злочин над Србима Нијаз Шахмановић Штампај Пошаљи
Четвртак, 03 август 2023
РТ Балкан | 3. авг 2023  

Приликом напада на колону моторних возила са цивилима која се кретала магистралним путем Шековићи - Зворник на најсвирепији начин је убијено, а затим спаљено седам лица српске националности

Због сумње да је починио ратне злочине над Србима током протеклог рата у БиХ, на Међународном аеродрому "Сарајево" по потерници је ухапшен Нијаз Шахмановић.

По наредби и претходно расписаној потерници Окружног суда Бијељина, Шахмановић је ухапшен синоћ на сарајевском аеродрому, а сумњичи се да је починио ратне злочине против Срба у периоду од 1992. до 1995. године.

Према сазнањима сарајевског портала Клиx, Шахмановић је јутрос под контролом полицијских службеника Министарства унутрашњих послова Републике Српске који ће га пребацити до просторија у Бијељини након чега ће над њим започети криминалистичка обрада.

Шахмановић је осумњичен за ратне злочине над српским становништвом, а његово име налази се на списку са више од три хиљаде имена која су под сумњом за чињење истих кривичних дела и којима прети евентуално хапшење.

У документу који је објављен 2002. године, а чији је аутор Документациони центар Републике Српске за истраживање ратних злочина, наводи се да је Шахмановић (Хаџ) Нијаз звани "Брада", рођен у Власеници 4. јуна 1961. дана 10. септембра 1992, наредио напад и непосредно у њему учествовао, на колону моторних возила са цивилима која се кретала магистралним путем Шековићи - Зворник испод превоја Црни Врх, у селу Планица.

Приликом поменутог напада, наводи се, на најсвирепији начин, убијено је, а затим спаљено седам лица српске националности и уништено осам моторних возила.

"Одговоран је што је као припадник муслиманских снага Сребреница у улози наредбодавца и непосредног извршио учествовао у нападу на шире подручје села Каменице, општина Зворник, где је заробљен већи број припадника војске Републике Српске, дана 6. новембра 1992. године, које су, супротно Међународном праву о ратним заробљеницима, мучили и нечовечно поступали, а затим убили, након чега су, у намери да прикрију почињене злочине, исте закопали на више различитих места на локалитету Глођанског брда и околине села Каменице, Зворник", стоји у  документу Документационог центра Републике Српске за истраживање ратних злочина.

У овом документу се истиче да је након ослобађања Каменице и локалитета Глођанско брдо, пронађено седам масовних гробница у којима су пронађена тела 41 припадника Војске Републике Српске, а идентификовано је три лица, док остаци тела осморице убијених и измасакрираних бораца није било могуће идентификовати.










AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >