Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно arrow На Видовдан се најбоље види!
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

На Видовдан се најбоље види! Штампај Пошаљи
Петак, 14 јул 2023
Вести онлајн, 13. 7. 2023 | Ђорђе Баровић - Вести

Протојереј-ставрофор Радмило Ж. Стокић, дугогодишњи свештеник Епархије британско-скандинавске и једини свештеник СПЦ коме је успело да посети др Радована Караџића у затвору у Енглеској, овај Видовдан је искористио како би обишао што више Срба који робијају вишедеценијске казне изречене у Хашком трибуналу.


У разговору за “Вести”, прота Радмило Стокић објашњава да је намерно желео да их обиђе на дан највећих српских празника.

– Када сам их последњи пут обишао, а било је то 2019, обећао сам да се “догодине видимо за Видовдан”. Нажалост, због короне је то било онемогућено све до ове године. Знајући за строге прописе, припреме за посету су трајале више од три месеца. Била је то, борба непрестана, јер сам морао да испуним на стотине страница разних формулара и упитника за сваку од земаља где су наши људи смештени. План је био да обиђем много више њих, укључујући и да поново посетим др Радована Караџића, али су власти у тим државама, укључујући и Велику Британију одбиле мој захтев – почиње причу овај свештеник, који је у мисију кренуо са супругом Драгицом која му је помагала током литургија. Прва станица на том путу била је Финска.

– Захваљујући његовој екселенцији, амбасадору Србије у Финској Саши Обрадовићу, у Хелсинкију нас је дочекао возач амбасаде, а тамо смо и преноћили. Дан уочи Видовдана смо стигли у затвор Кулмакоски, који је на два сата од главног града Финске. Дочекала нас је затворска пасторка Хасанен. Она је била са нама и током свете литургије, којој су присуствовали генерали Небојша Павковић и Радивоје Милетић. Након службе су се причестили, а за разлику од ранијих година сада смо на располагању имали само два сата за разговор с њима. То су прави војници који се не жале, али немам дилему да су разочарани неправдом која их је снашла. Ту не мислим само на осуђујуће казне, већ и на двоструке аршине када је реч о пуштању на превремену слободу.


Заборављени од свих

Затвор Вангла у граду Тарту у Естонији по свим параметрима спада у један од најстрожих на свету. Тамо је прота, на сам Видовдан, посетио некадашњег председника РСК Милана Мартића, генерала ВРС Драгомира Милошевића и Милана Лукића. Са Србима у овом затвору је уједно прославио и 44. годишњицу свештеничке службе.

– Баш за Видовдан 1979. у Зајечару сам примио свештенички чин, па овај датум за мене има двоструку симболику. Тамо смо имали помоћ затворских капелана, оца Вадима и оца Стефана, који су нас допратили до затворске капеле где је видовданској литургији, уз наше сужње, присуствовало и десетак Руса. На крају литургије смо одржали помен за Кнеза Лазара и све Косовске јунаке, од косовског боја до данашњих дана и то је оставило веома јак утисак код тих Руса.

Међутим, прота Радмило каже да су Срби који су у овом затвору буквално заборављени од свих и да им је потребна свака врста помоћи.

– Остављени су на милост и немилост добрим људима и патриотама, и већ сам са пријатељима почео да организујем помоћ. Запрепастило ме је да су Милан Мартић и генерал Милошевић током короне чак шест месеци били у потпуној изолацији и да је то урађено “за њихово добро”. Једина светла тачка у том затворском мраку је постојање православне капеле и двојица затворских свештеника преко којих и одржавам контакт с њима – прича прото-ставрофор.


Помен кнезу Лазару

Сумирајући утиске, прота Радмило Стокић каже да је задовољан да је успео да види барем неке од утамничених Срба. – Ова посета нашим хашким заточеницима била је, њима али и нама, духовно окрепљење, а поготово да смо служили на Видовдан, јер како је за живота говорио наш свети патријарх Павле: “На Косову је све почело, на Косову ће се све и завршити.”


СПЦ брине о заточенима

Очигледно је, каже прота Радмило Стокић, да су ови наши Хашки заточеници заборављени, а што Србе као народ, нажалост, прати кроз бурну историју.

– Ипак, наша СПЦ брине о својим заточеним верницима, на то нас упућује Свето писмо и Светосавље – указао је овај свештеник.


Прави верници

Генерал Радивоје Милетић ће у мају следеће године одслужити своју казну, а до сада су га три пута одбијали за привремено пуштање на слободу, мада је испунио услов од две трећине одлежане казне. У истоветној ситуацији је и генерал Павковић, који има још неколико година до слободе. Ти људи су прави верници и било им је веома драго што за Видовдан нису били заборављени, мада их наше свештенство редовно обилази – прича прота Стокић.


Забрана за Радована

Протојереј ставрофор Радмило Ж. Стокић је једини свештеник СПЦ који је до сада успео да посети др Радована Караџића.

– То је било 2021. када сам имао дозволу да будем у затвору Вајт само сат и по. Ове године, у току седам недеља Васкршњег поста, три пута сам писао молбе за посету да се исповеди и причести, али нисам добио, без образложења. С обзиром на то да су ми и приликом прве и једине посете, пред сам улазак у затвор, забранили да унесем свето причешће, сигуран сам да то био разлог и сада, јер сам инсистирао да се он исповеди и причести. Наравно, нисам одустао и чим се вратим у Велику Британију настављам са тражењем дозволе за посету. Искрено се надам и да ми је у међувремену скинута забрана, јер сам сазнао да сам због објаве да сам га посетио, а затим и петиције 250 српских интелектуалаца био скинут са списка особа које др Караџић има право на позове телефоном – објашњава прота.




AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >