Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow У медијима arrow Суд БиХ одредио једномјесечни притвор Неџаду Ћехићу
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Суд БиХ одредио једномјесечни притвор Неџаду Ћехићу Штампај Пошаљи
Понедељак, 26 јун 2023
26/06/2023 |  РТРС

Суд БиХ одредио је једномјесечни притвор Неџаду Ћехићу осумњиченом да је 1995. године починио ратни злочин против припадника Војске Републике Српске заробљених у рејону Босанске Крупе, а кога је прошле седмице Аустрија изручила БиХ.

Рочиште о одређивању притвора одржано је након Ћехићевог изручења из Аустрије, гдје је он лоциран и лишен слободе, саопштено је из Тужилаштва БиХ.

Ћехић је обухваћен истрагом Посебног одјељења за ратне злочине Тужилаштва БиХ, која се односи на убиство најмање 25 заробљених припадника ВРС, који су у рејону Босанске Крупе заробљени 1995. године.


Истрага у овом предмету, у којем је подигнута оптужница против седам лица у предмету Сенад Бужимкић и други, обухвата и осумњиченог Ћехића, који је био недоступан правосудним институцијама БиХ, након чега се са партнерским полицијским и правосудним институцијама заједнички радило на његовом проналаску и лоцирању.

Оптужени у овом предмету терете се да су у својству команданта и припадника 511. Славне брдске бригаде такозване Армије БиХ, поступали противно Женевским конвенцијама о заштити ратних заробљеника за вријеме рата.

У оптужници се наводи, да су након заробљавања најмање 25 припадника ВРС на локалитетима у општини Босанска Крупа, четворица заробљеника одмах убијена, а остали одведени у заробљеништво, након чега су одвођени, мучени и злостављани, те је дио заробљеника убијен из ватреног оружја, а дио заробљеника хладним оружјем и разним предметима тучен до смрти.

Тијела убијених заробљеника размијењена су и пронађена током 1995. и 1996. године, а тијело једне жртве пронађено је 2004. године, наведено је из Тужилаштва БиХ.





AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >