Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow др Радован Караџић arrow Вести arrow Еглстон: Спровођење казне зависи од државе извршења
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Еглстон: Спровођење казне зависи од државе извршења Штампај Пошаљи
Понедељак, 19 јун 2023
ХАГ, 19. ЈУНА /СРНА/ - Канцеларија Механизма за међународне кривичне судове /ММКС/ навела је за Срну, у вези са ускраћивањем основних људских и затворских права првог предсједника Републике Српске Радована Караџића у затвору у Великој Британији, да спровођење и услови затворске казне зависе од државе извршења.

На питање у вези са изјавом Горана Петронијевића, координатора Правног тима за одбрану првог предсједника Републике Српске Радована Караџића, који је раније Срни изјавио да је Караџић у затвору у Великој Британији у веома лошем стању, да су му ускраћена основна људска и затворска права и да се према њему врши одређена одмазда, портпарол Механизма Хелена Еглстон напоменула је да, према члану 25 Статута Механизма, спровођење затворске казне треба да буде у складу са важећим законом државе извршења, под надзором Механизма.

Еглстонова је истакла да, иако свакодневно управљање казном осуђеног лица зависи од државе извршења, споразуми које су потписале све државе извршења захтијевају да услови у затвору буду компатибилни са међународним стандардима, уз напомену да те услове редовно провјеравају независна и спољна тијела за праћење.

"Осим изражавања забринутости преко ових независних тијела, те путем домаћих канала у државама које спроводе казну, осуђена лица могу да изразе забринутост и предсједнику Механизма, који ће даље пажљиво пратити ситуацију", напоменули су из Механизма.

Из ММКС је Срни речено да Механизам "озбиљно и марљиво обавља своју надзорну функцију у вези са извршењем казни".

Петронијевић је у уторак, 13. јуна, рекао Срни да су Караџићу ускраћена елементарна људска и затворска права, те да се над њим спроводи одређена одмазда.

Он је навео да то што је Караџићу ускраћено да га посјећују чланови његове породице представља страшно кршење права.

Петронијевић је додао да би Караџић, према свим међународним прописима, требао да издржава казну у земљама попут Грчке, Словеније или неке од земаља ЕУ, које су са Хашким судом потписале споразум о прихватању осуђених лица.

Затвор у којем Караџић издржава казну доживотне робије има репутацију једне од најгорих затворских установа у Великој Британији и не испуњава бројне услове који су предвиђени стандардима у већини европских држава.


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >