Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Крупа на Уни arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Свједок промијенио исказ о злочину над Србима у селу Чемерно Штампај Пошаљи
Петак, 16 јун 2023
15/06/2023 | РТРС | СРНА

Изудин Бешлија данас је пред Судом БиХ на суђењу за злочине над српским цивилима у илијашком селу Чемерно промијенио наводе у односу на исказ који је дао у истрази, негирајући да је био припадник чете Територијалне одбране у Коритима од априла 1992. године и да је командир чете био Нусрет Бешлија.

Свједок је испричао да је учествовао у сеоским стражама у Коритима, а да је чета Територијалне одбране у том мјесту формирана средином јула 1992. године, те да је од тада командир чете био Мирсад Бешлија.

Тужилац Тужилаштва БиХ Владимир Симовић предочио је дио исказа из истраге у којем су наводи другачији.


Присјећајући се догађаја од 10. јуна, Бешлија је рекао да су га мјештани Корита позвали ноћ прије да се окупе испред школе у том мјесту, гдје је видио јединицу из Какња, те резервни састав полиције из Љубине.

На питање тужиоца зашто је у исказу рекао да су ту били припадници чете из Корита и да је Мирсад Бешлија командир, свједок је одговорио да тада није постојала чета, те да је Мирсада Бешлију видио у пролазу, али да се никоме није обраћао.

Свједок је негирао наводе да је Мирсад Бешлија наредио припадницима чете из Корита да иду у акцију, рекавши да му је током давања исказа у Агенцији за истраге и заштиту БиХ /Сипа/ тражено да потврди да је оптужени био у акцији и да му је истражилац сугерисао шта да каже.

- Ја нисам ишао у акцију, нити знам ко је горе био - рекао је данас Бешлија и потврдио да познаје Миленка Трифковића, те да је преко медија чуо да је убијен, као и чланови његове породице.

Тужилац Симовић предочио је на рочишту да је свједок током истраге рекао да је чуо да је у Чемерном заробљено девет српских војника, који су потом убијени, преноси Бирн.

- Све њих је Туфо одвео и злостављао, некима је кичме ломио - прочитао је тужилац дио из исказа.

За злочин у Чемерном суди се бившим припадницима Територијалне одбране и активног и резервног састава полиције Џемалу Хаџићу, Теуфику Турудићу, Џемалу Смоли, Сенаду, Харису и Бењамину Сикири, Енесу Дураку, Мирсаду, Нусрету и Мирзету Бешлији те Нехруу Ганићу.

Оптужница терети бивше припаднике Територијалне одбране и активног и резервног састава полиције тадашње БиХ да су 10. јуна 1992. године напали Чемерно у којем су убили 30 Срба, међу којима је најмлађа жртва имала 16, а најстарија више од 80 година.

Убијено је десетак жена, а у нападу је паљена покретна и непокретна имовина Срба, који су мучени и убијани.

Суђење ће бити настављено 6. јула. 










AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >