Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Свједок промијенио исказ о злочину над Србима у селу Чемерно Штампај Пошаљи
Петак, 16 јун 2023
15/06/2023 | РТРС | СРНА

Изудин Бешлија данас је пред Судом БиХ на суђењу за злочине над српским цивилима у илијашком селу Чемерно промијенио наводе у односу на исказ који је дао у истрази, негирајући да је био припадник чете Територијалне одбране у Коритима од априла 1992. године и да је командир чете био Нусрет Бешлија.

Свједок је испричао да је учествовао у сеоским стражама у Коритима, а да је чета Територијалне одбране у том мјесту формирана средином јула 1992. године, те да је од тада командир чете био Мирсад Бешлија.

Тужилац Тужилаштва БиХ Владимир Симовић предочио је дио исказа из истраге у којем су наводи другачији.


Присјећајући се догађаја од 10. јуна, Бешлија је рекао да су га мјештани Корита позвали ноћ прије да се окупе испред школе у том мјесту, гдје је видио јединицу из Какња, те резервни састав полиције из Љубине.

На питање тужиоца зашто је у исказу рекао да су ту били припадници чете из Корита и да је Мирсад Бешлија командир, свједок је одговорио да тада није постојала чета, те да је Мирсада Бешлију видио у пролазу, али да се никоме није обраћао.

Свједок је негирао наводе да је Мирсад Бешлија наредио припадницима чете из Корита да иду у акцију, рекавши да му је током давања исказа у Агенцији за истраге и заштиту БиХ /Сипа/ тражено да потврди да је оптужени био у акцији и да му је истражилац сугерисао шта да каже.

- Ја нисам ишао у акцију, нити знам ко је горе био - рекао је данас Бешлија и потврдио да познаје Миленка Трифковића, те да је преко медија чуо да је убијен, као и чланови његове породице.

Тужилац Симовић предочио је на рочишту да је свједок током истраге рекао да је чуо да је у Чемерном заробљено девет српских војника, који су потом убијени, преноси Бирн.

- Све њих је Туфо одвео и злостављао, некима је кичме ломио - прочитао је тужилац дио из исказа.

За злочин у Чемерном суди се бившим припадницима Територијалне одбране и активног и резервног састава полиције Џемалу Хаџићу, Теуфику Турудићу, Џемалу Смоли, Сенаду, Харису и Бењамину Сикири, Енесу Дураку, Мирсаду, Нусрету и Мирзету Бешлији те Нехруу Ганићу.

Оптужница терети бивше припаднике Територијалне одбране и активног и резервног састава полиције тадашње БиХ да су 10. јуна 1992. године напали Чемерно у којем су убили 30 Срба, међу којима је најмлађа жртва имала 16, а најстарија више од 80 година.

Убијено је десетак жена, а у нападу је паљена покретна и непокретна имовина Срба, који су мучени и убијани.

Суђење ће бити настављено 6. јула. 










AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >