Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow У медијима arrow Мрнџић ће избећи правду?
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Мрнџић ће избећи правду? Штампај Пошаљи
Субота, 27 мај 2023
Вести онлајн | 26.05.2023 | М. Обрадовић - Вести

Специјални амерички агенти прошле седмице су у предграђу Бостона ухапсили Кемала Мрнџића (51) који је током грађанског рата у БиХ био стражар у злогласном логору Челебићи.

Међутим, према тврдњама извора “Вести” из правосудних кругова у БиХ веома су мале шансе да он одговара за злодела која му се стављају на терет, јер како се испоставило он је жестоко прекршио америчке законе због чега му прети вишегодишња затворска казна у тој земљи.

Амерички медији наводе да је Мрнџић 25 година лагодно живео у Свампскоту, предграђу Бостона, где се доселио након рата у БиХ. У међувремену је добио америчко држављанство, а због чињенице да је лагао о ратној прошлости при аплицирању за пасош САД, прети му казна од 30 година затвора. Медији у САД наводе да је Мрнџић пуштен на слободу уз кауцију од 30.000 долара док истрага не буде завршена.
– Ако се испостави да је дао лажне податке, а све слути да је то урадио, Американци ће му “одрезати” жестоку казну, а онда су мале шансе да буде изручен БиХ и да одговара за злочин у Челебићима – каже наш извор.

Мрнџић је наводно властима САД, при подношењу апликације за држављанство рекао све супротно од онога што је заиста радио, па је навео да је био жртва српских снага и да је био затворен и мучен у логорима.

На светло дана су испливала и нека сведочења бивших заточеника у Челебићима који су навели да је Мрнџић био један од оних који су највише малтретирали затворенике. Преживели су испричали да су се чувари такмичили у бруталностима, а да су се крици заробљених чули више стотина метара у околини логора. Поједини чувари су понекад узвикивали: “Аушвиц, Аушвиц”, поздрављајући једни друге нацистичким поздравима “зиг хајл”.

Власти САД позвале су преживеле логораше из Челебића да им доставе информације о злоделима, а неки од њих, попут Слободана Мркајића, који је у више наврата у медијима сведочио о страхотама које је тамо прошао, најавили су да ће позитивно одговорити на тај захтев.


Суђење тринаесторици

У Суду БиХ за злочине почињене над српским цивилним становништвом на подручју Коњица, од маја 1992. до маја 1993. године, који обухватају и логор Челебићи тренутно је у току суђење по оптужници која терети 13 особа. Није познато када ће тај се процес завршити.











AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >