Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Пале arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Рамић Ћамил и остали: Звао друге свједоке и сазнао шта се дешавало Штампај Пошаљи
Понедељак, 22 мај 2023
Selma Boračić Mršo | 22. maja 2023 | Detektor.ba

У наставку суђења за злочине почињене на подручју Горажда, Вишеграда и Рогатице, свједок Државног тужилаштва објашњавајући разлике у исказима казао је да је звао друге свједоке те сазнао шта се дешавало у објекту некадашњег Завода за осигурање имовине и лица (ЗОИЛ).

Неџиб Башић испричао је у Државном суду да је на почетку рата био ангажован као начелник Прве дрињске бригаде, након чега је у априлу 1993. године прекомандован на позицију шефа Војно-истражног одјела, који је био смјештен у згради ЗОИЛ-а.

Он је навео да му је надређени био помоћник командира за безбједност, односно Химзо Селимовић.


Свједок је испричао како је једне прилике зачуо галаму и буку у другој канцеларији, ушао је и видио заробљеника Зорана Вујачића.

“Рекао сам да прекину и да затвореника уведу у моју канцеларију. Тада га је Рамиз Мићивода гурно руком у леђа и он је пао на под”, рекао је Башић, те додао да је дошао и Химзо Селимовић, кратко испитао затвореника и отишао, а свједок је с њим обавио разговор.

Тужитељица Маријана Чобовиц предочила је, због разлике у изјавама, исказе свједоку које је давао 2017. године Државној агенцији за истраге и заштиту (СИПА), те Тужилаштву БиХ годину касније.

“У изјави 2017. године рекли сте да нисте видјели да туку Зорана, а нама сте рекли да га је Мићивода тукао. Зашто то нисте рекли и у СИПА-и?”, упитала је тужитељица.

“Нисам знао ко све може читати изјаве, па нисам наводио детаље да не бих имао проблема, а ни не сјећам се. Након те изјаве сам причао с другима и сазнао шта се дешавало”, одговорио је свједок.

Одбране оптуженог Селимовића и Мићиводе занимало је зашто их свједок није помињао у СИПА-и, на шта је свједок рекао да га нико није питао за њих.

“Након изјаве у СИПА-и, распитивао сам се ко је давао изјаве око Зорана. Ово што сам рекао у Тужилаштву је истина”, потврдио је свједок.

Химзо Селимовић и Рамиз Мићивода оптужени су са Ћамилом Рамићем за злочине почињене од 1992. до 1994. над заробљеницима на подручју Горажда и Вишеграда. С њима се суди и Мехмеду Добрачи, коме су на терет стављени злочини над заробљеницима и цивилима почињени 1995. на подручју Рогатице и Горажда.

Државно тужилаштво предложило је и продужење мјера забране за све оптужене, које се односе на забрану контакта са свједоцима који још нису свједочили, чему се Одбране противе.

Суђење се наставља 12. јуна.




AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >