Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Села општине Братунац arrow Кемал Мрнџић пријављен за ратни злочин на подручју Коњица
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Кемал Мрнџић пријављен за ратни злочин на подручју Коњица Штампај Пошаљи
Четвртак, 18 мај 2023
САРАЈЕВО, 18. МАЈА /СРНА/ - Кемал Мрнџић, који је ухапшен у САД, пријављен је за ратни злочин на подручју Коњица, потврдио је Срни портпарол Тужилаштва БиХ Борис Грубешић.

Он је појаснио да је Тужилаштво БиХ, у предмету међународне правне помоћи, остварило комуникацију са партнерским институцијама САД, као и надлежним институцијама у БиХ, у вези са овом особом.

"С обзиром на то да је предмет за ратне злочине над жртвама српске националности у Челебићима код Коњица процесуиран у Међународном кривичном суду за бившу Југославију у Хагу, биће остварен контакт и затражени подаци из предмета тог суда који се односе на наведену особу", рекао је Грубешић.

Он је истакао да су Посебно одјељење за ратне злочине и Одсјек за међународну правну помоћ, спремни за сваки облик помоћи и сарадње са партнерским институцијама САД у вези са овим осумњиченим.

"Тужилаштво БиХ са партнерским институцијама из земаља региона, ЕУ и свијета, спроводи активности у борби против некажњености ратних злочина", закључио је Грубешић.

Кемал Кемо Мрнџић, који је оптужен за ратне злочине над Србима у логору Челебићи, ухапшен је у предграђу Бостона у акцији коју су спровели агенти америчке Службе за државну безбједност, јавили су амерички медији.

Мрнџић и његова супруга стигли су у САД 4. марта 1999. године, а 2008. године је добио америчко држављанство. Он се јуче појавио у суду и пуштен је уз кауцију од 30.000 долара.

Амерички агенти подсјећају да је Мрнџић од јуна 1992. године био чувар у логору Челебићи у којем су српски заробљеници систематично изгладњивани, мучени и малтретирани.

Међународни кривични суд УН за бившу Југославију и друге институције документовале су систематски прогон, премлаћивање, мучење и изгладњивање српских затвореника које су вршили чувари у Челебићима, заједно са убијањем, силовањем и другим облицима сексуалног злостављања српских мушкараца и жена.

Преживјели логораши описали су насиље које су извршили чувари логора док су узвикивали "Аушвиц, Аушвиц", говорећи затвореницима да никада неће напустити логор живи, те да су повремено једни друге поздрављали нацистичким поздравом "Зиг хајл".

Више од 10 људи који су изашли живи из Челебића свједочили су о томе како је Мрнџић био један од најбруталнијих чувара у логору, те да је био нарочито зао јер је на своју иницијативу бирао и малтретирао затворенике.










AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >