Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Пале arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

У Бостону ухапшен чувар злогласног логора Челебићи Штампај Пошаљи
Четвртак, 18 мај 2023
18.05.2023 | Глас Српске

БОСТОН - Специјални агенти Министарства за унутрашњу безбједност САД ухапсили су у сриједу Кемала Кему Мрнџића (51) у његовој кући у Свомпскоту, близу Бостона.

Федералци кажу да је Мрнџић био службеник безбједности у злогласном заробљеничком логору Челебићи, гдје су српски заточеници убијани, те систематски изгладњивани, мучени и злостављани.

Мрнџић је оптужен за фалсификовање и прикривање материјалних чињеница од владе САД - коришћење америчког пасоша стеченог на превару, те посједовање и коришћење потврде о натурализацији стечене на превару и картице социјалног осигурања стечене на превару.

Мрнџић је након појављивања ред судијом пуштен уз кауцију од 30.000 долара.

Оптужени за ратне злочине живио је углавном анонимним животом у предграђу Бостона неких 25 година.

Према новооткривеној кривичној пријави, Мрнџић је био надзорник стражара у злогласном заробљеничком логору у БиХ.

Међународни кривични суд Уједињених нација за бившу Југославију (МКСЈ) утврдио је да су стражари у логору Челебићи починили бројна убиства, силовања и да су се бавили тортуром и другим облицима прогона српских затвореника у логору. Три Мрнџићеве колеге, управника логора Здравка Муцића, његовог замјеника Хазима Делића, те стражара Есада Ланџу, осудио је МКСЈ након суђења у Хагу, на којем су преживјели свједочили о мучним условима у логору.

Муцић је осуђен на 9 година затвора, Делић на 18 а Ланџо на 15.

Према тужби, бројни преживјели су од тада идентификовали Мрнџића као умјешаног у премлаћивање и друга злостављања која су тамо почињена.

Према судским документима, након завршетка рата, истражитељи МКСЈ-а су разговарали са Мрнџићем у Сарајеву и оптужили га да је умјешан у злостављања у Челебићима.

Мрнџић је потом смислио шему да побјегне из земље тако што ће прећи границу са Хрватском и наводно се пријавити као избјеглица у Сједињене Државе користећи измишљену причу.

Наводи се да је у свом захтјеву за избјеглицу и интервјуу лажно тврдио да је побјегао из свог дома након што су га српске снаге заробиле, испитивале и злостављале, и да није могао да се врати кући из страха од будућег прогона.

Примљен је у САД као избјеглица 1999. године, а на крају је постао натурализовани амерички држављанин 2009. године.

За коришћење лажно добијеног пасоша и лажно стеченог сертификата о натурализацији предвиђена је казна до 10 година затвора, након чега слиједи три године под надзором и новчана казна од 250.000 долара.

За сваку од двије преостале оптужбе, максимална казна према статуту је пет година затвора, након чега слиједи три године под надзором и новчана казна од 250.000 долара. Казне изриче судија савезног окружног суда на основу смјерница и статута Сједињених Држава који регулишу одређивање казне у кривичном предмету, преноси Serbian Times.








AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >