Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Мркоњић Град arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Свједок говорила о нападу и убиствима код цркве у Брадини Штампај Пошаљи
Среда, 10 мај 2023
Срна | 10.05.2023 | Глас Српске 

САРАЈЕВО - Свједок Тужилаштва БиХ испричала је данас на суђењу за злочине на подручју Коњица, које је настављено послије скоро годину дана, како је војска са ознакама ХОС-а напала српско село Брадина и убила мјештане код сеоске цркве.

На суђењу Есаду Рамићу и осталима, свједок Гордана Батинић је испричала да је у Брадини живјела са оцем, мајком и братом, да је 25. маја 1992. почео напад, односно пуцњава и гранатирање, те се она са осталим мјештанима сакрила у подруме кућа.

"Тада је дошла војска, имали су црне униформе са ознакама Хрватских одбрамбених снага, извели нас на улицу у тражили злато и новац", испричала је Батинићева.

Она је додала да су ту одвојили мушкарце од жена и дјеце, да је њен отац страдао јер су га тјерали да се попење на војни камион, приликом чега га је војник ударио и сломио му кук, наводећи да су их одвезли према Коњицу.

Свједокиња је рекла да је са женама остала група младића, међу којима су били Васо и Весо Влајчић, Слободан Живак и његов брат Велимир, које је војска одвела до цркве и убила.

"Нисмо смјели гледати, али крајем ока сам виђела како су попадали након рафала", описала је свједокиња, преноси Бирн.

Потом су, додала је, жене и дјецу одвели у школу у Брадини, одакле су их послије пет дана пустили кућама, а на путу кући је код цркве вијела ископану велику јаму и много лешева.

Она је навела да је њен отац био заточен у логору "Челебићи" 120 дана и да, када је пуштен, није могао ходати ни говорити.

Марко Драганић је на позив Тужилаштва БиХ посвједочио да је из Коњица крајем априла отишао код родитеља у село Брђани у којем 10. маја 1992. почиње пуцњава, када се већи број мјештана одлучио отићи у Брадину, па и његова породица, а он је дошао 13. маја.

На дан напада на Брадину, 25. маја 1992. године, свједок се сакрио у шуми, те са десетак мјештана прешао у Брђане, а потом су 15. јуна добили позив да дођу у Подорашац на игралиште да дају изјаву.

"Ту су нас испитали и ухапсили. Одвели су нас у логор Челебићи", рекао је свједок, те додао да су их у логору подијелили у групе по седам затвореника и смјестили у шахтове, а након четири до пет сати их одвели у хангар.

Послије тога је, каже, услиједило прозивање, испитивање и премлаћивање заточеника. "Након испитивања, мени и још једном је наређено да изнесемо тијело Пере Мркајића из амбуланте", рекао је свједок.

За злочине почињене у Коњицу оптужени су Есад Рамић, Омер Борић, Шефик Никшић, Аднан Аликадић, Митко Пиркић, Реџо Балић, Хамед Лукомирак, Сафаудин Ћосић, Мухамед Цакић, Исмет Хебибовић, Енес Јахић и Жељко Шимуновић.

На терет им је стављено да су од маја 1992. до маја 1993, у оквиру широког и систематичног напада на српско цивилно становништво на подручју Коњица, починили прогон – убиствима, силовањем, затварањем, мучењима и другим нечовјечним ђелима.

Према оптужници, они су били на командним функцијама и припадници Општинског штаба Територијалне одбране у Коњицу, Диверзантско-извиђачког одреда "Акрепи", полиције и стражари у логору "Челебићи".

С њима је био оптужен и Сенадин Чибо али је, како је рекла предсједавајућа Вијећа Енида Хаџиомеровић, због смрти поступак против њега обустављен.

Суђење се наставља 24. маја.



AddThis Social Bookmark Button
 
Следећи >