Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Крупа на Уни arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Храсница: Тужилаштво тражи кажњавање Гаџе, Лаличића и Хебиба Штампај Пошаљи
Петак, 28 април 2023
Срна | Глас Српске | 28.04.2023.

САРАЈЕВО - Тужилаштво БиХ затражило је кажњавање Сенада Гаџе, Заима Лаличића и Суље Хебиба за злочине над српским цивилима који су били заточени на подручју Храснице код Сарајева и у завршној ријечи оцијенило да је несумњиво доказана одговорност тројице бивших припадника такозване Армије БиХ за убиства и премлаћивања српских цивила од 1992. до 1994. године.

Тужилац Маријана Чобовић рекла је да су оптужени били стражари у притворима у којима су затварани цивили на три локације у Храсници - у просторијама Основне школе "Алекса Шантић", у гаражама између два небодера и у подруму недовршене зграде, преноси Бирн.

"Тужилаштво је доказало да су услови били заиста нехумани. Цивили су држани у малом простору испод степеништа, хигијенски услови били су неподношљиви", навела је Чобовићева.

Она је подсјетила на исказе свједока о премлаћивању затворених цивила, међу којима су неки подлегли батинама, укључујући Алексу Странпута, Радомира Драшковића, Борку Стојановића, Гојка Стјепановића и Секулу Мандића.

Чобовићева је напоменула да су свједоци говорили о учешћу Гаџе у овим физичким злостављањима.

"Свједок је рекао да се Гаџо истицао у извођењу и премлаћивању… Описао је Гаџу као стражара који је највише тукао… Рекао је да је Гојка задњи пут извео Гаџо", подсјетила је Чобовићева на исказе свједока.

Она је указала и на свједочења о учешћу Лаличића и Хебиба у ударању затвореника.

Чобовићева је оцијенила да докази одбране нису умањили снагу доказа Тужилаштва.

Одбацила је тврдње Гаџине одбране да је био затваран због помагања српским цивилима, наводећи да је он притворен јер је пустио једног припадника Армије који је био ухапшен због убиства другог припадника исте војске.

Тужилац се посебно осврнула на свједочење доктора Енеса Шашића, који је у неколико случајева констатовао природну смрт притворених цивила. Наводећи да је у једном случају Шачић на основу спољашњег прегледа навео да је смрт узрокована канцером желуца, Чобовићева је рекла да ниједан љекар који држи до етике, а посебно не почетник, то себи не би дозволио.

Према њеним ријечима, и Марица Папучић је свједочила како би погодовала Гаџи. Тужилац је нагласила да је ова жена свједок била у емотивној вези са оптуженим, док су јој супруг и свекар били притворени, и није учинила ништа да им помогне.

За 19. мај заказане су завршне ријечи одбране.









AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >