Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Мркоњић Град arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Чемерно: Свједок промијенио исказ, у акцију ишли без оружја Штампај Пошаљи
Четвртак, 27 април 2023
САРАЈЕВО, 27. АПРИЛА /СРНА/ - Свједок Тужилаштва БиХ Екрем Бешлија данас је на суђењу за злочин над српским цивилима у илијашком селу Чемерну промијенио исказ, али је посвједочио како је био добровољац и да код оних који су ишли у акцију на Чемерно није видио оружје.

У наставку суђења Џемалу Хаџићу и осталим оптуженим за злочин над српским цивилима у јуну 1992. године, Бешлија је промијенио наводе из исказа датог у истрази, негирајући да су одређеним групама у акцији на Чемерно командовали оптужени Мирсад Бешлија и Енес Дурак.

Бешлија је рекао да је био у резервном саставу полиције, а да је чети Територијалне одбране у Коритима приступио у јулу, након акције у Чемерном.


Тужилац Владимир Симовић је на ову и друге околности предочавао свједоку исказ који је дао 2017. године, тражећи да објасни због чега је другачије говорио.

Свједок је рекао да је чета Територијалне одбране у Коритима формирана у јулу и да је тада за командира постављен Мирсад Бешлија, те додао да су у акцију на Чемерно кренули касно увече 9. јуна 1992. године.

"Пристигла је група Територијалне одбране из Какња и Брезе. Били су смјештени у школи. Од наших мјештана сазнали смо да се иде да се униште хаубице", рекао је Бешлија.

Он је у истрази рекао да су у акцију кренули припадници Територијалне одбране из Корита, а на суђењу је рекао да су то били цивили, мјештани, јер чета није била формирана.

Бешлија је навео и да није видио оружје ни код кога од њих, те да су у акцију ишли и припадници резервног састава полиције.

У истрази је рекао да је у улози њиховог командира био Енес Дурак, а на суђењу то није потврдио, наводећи да Дурака зна као пријератног полицајца, преноси Бирн.

Свједок је рекао да је у акцију кренуо као добровољац и да су рано ујутро стигли до узвишења Дернек, те су припадници Територијалне одбране из Брезе и Какња кренули са десне стране хаубица.

Он је негирао да им је Мирсад Бешлија одредио конкретне задатке, као што се наводи у исказу из истраге.

"Ја се тога не сјећам. Ишли смо да нађемо себи оружје. Ко год није имао пушку, ишао је да узме", рекао је свједок.

Свједок је негирао наводе из ранијег исказа да је Енес Дурак командовао једном групом, наводећи да је командир резервне полиције био извјесни Тајић, који није био у тој акцији.

Свједок Бешлија је рекао да су неки војници у акцији погинули и рањени, а да је за жртве међу српским цивилима чуо касније на телевизији.

Тужилац га је подсјетио да је раније изјавио да су то причали саборци након акције, што је свједок негирао.

Осим Џемала Хаџића, који је у то вријеме био командант Првог одреда "Сретно" тадашње Територијалне одбране Бреза, за овај злочин оптужени су Теуфик Турудић, Џемал Смоло, Сенад, Харис и Бењамин Сикира, Енес Дурак, Мирсад, Нусрет и Мирзет Бешлија и Нехру Ганић.

Оптужница терети бивше припаднике Територијалне одбране и активног и резервног састава полиције тадашње БиХ да су 10. јуна 1992. године напали Чемерно у којем су убили 30 Срба, међу којима је најмлађа жртва имала 16, а најстарија више од 80 година.

Убијено је десетак жена, а у нападу је паљена покретна и непокретна имовина Срба, који су мучени и убијани.

Суђење би требало да буде настављено 11. маја.

 
 








AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >