Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Тужилаштво БиХ: Биће размотрени иступи оптуженог Дудаковића Штампај Пошаљи
Четвртак, 20 април 2023
20/04/2023 |  РТРС | Аутор: СРНА

Тим тужилаца У Тужилаштву БиХ размотриће недавне иступе бившег команданта Петог корпуса такозване Армије БиХ Атифа Дудаковића, коме су већ одређене мјере забране, речено је Срни у овој правосудној институцији.

Из Тужилаштва су појаснили да ће након прикупљања информација о посљедњим иступима Дудаковића размотрити и донијети одлуку о даљим активностима.

- С обзиром на то да оптужени Дудаковић има изречене мјере забране које су на снази, о свему ће свакако бити обавијештен Суд БиХ који је изрекао мјере - рекли су Срни у Тужилаштву БиХ на питање да ли ће тражити да Дудаковићу буде одређена мјера притвора, јер му се суди за убиства више стотина цивила и ратних заробљеника, а упркос томе јавно износи увредљиве поруке.
Бивши командант Петог корпуса такозване Армије БиХ Атиф Дудаковић је прије неколико дана, поводом обиљежавања годишњице формирања такозване Армије БиХ, одржао говор у сарајевској општини Нови Град, гдје је причао о "босанском инату", злочинима, геноциду, опомињао "душмане" да "патриоте и те како све памте", позивао Бошњаке "на јединство и спремност на одбрану државе".



МЈЕРЕ ЗАБРАНЕ ДУДАКОВИЋУ НА СНАЗИ ОД 2018. ГОДИНЕ
 

САРАЈЕВО, 20. АПРИЛА /СРНА/ - И даље су на снази мјере забране оптуженом бившем команданту Петог корпуса такозване Армије БиХ Атифу Дудаковићу изречене још октобру 2018. године, речено је Срни из Суда БиХ, након што је он недавно у општини Ново Сарајево држао говор поводом 31 године од формирања такозване Армије БиХ, гдје је позвао Бошњаке на спремност за "одбрану државе".

"Оптуженом Дудаковићу егзистирају мјере забране напуштања боравишта и путовања, као и забрана састајања, контакта или повезивање на било који начин са свједоцима наведеним у оптужници Тужилаштва БиХ", навели су из Суда БиХ на питање Срне зашто је Дудаковић и даље на слободи без икаквих мјера забране, а против њега се води судски процес због ратних злочина, односно убиства више стотина цивила и ратних заробљеника.

Из Суда БиХ су напоменули да је Дудаковићу изречена забрана напуштања боравишта, те да му је кретање ограничено на територију БиХ, уз привремено одузимање пасоша, забрану издавања нових путних исправа и забрану кориштења личне карте за прелазак преко границе.

Дудаковићу је изречена и забрана састајања са одређеним особама, па му се забрањује контактирање, укључујући и телефонске разговоре и контакте преко посредника, или повезивање на било који начин са свједоцима наведеним у оптужници Тужилаштва БиХ од 10. октобра 2018. године, укључујући и приближавање свједоцима на удаљености од 100 метара.

Из Суда БиХ истичу да се Дудаковићу забрањује контактирање са свим представницима штампаних и електронских медија о чињеницама које се односе на овај кривични поступак, као и јавна обраћања у вези са овим поступком.

Суђење Дудаковићу и још шеснаесторици припадника бошњачке војске за стравичне злочине почињене над српским цивилима и заробљеницима у Западној Крајини 1995. године пред Судом БиХ већ неколико пута је прекидано, а крај маратонском процесу се не назире.

Оптужница терети Дудаковића и остале за убиство више од 300 Срба, међу којима највише цивила углавном старије животне доби, као и војника који су се предали или били заробљени.

Tијела једног броја жртава пронађена су након рата и ексхумирана из више појединачних и масовних гробница, а за посмртним остацима неких од убијених још се трага.

Дио оптужнице за Дудаковића односи се и на ратне злочине над жртвама бошњачке националности, припадницима и присталицама Народне одбране Аутономне Покрајине Западна Босна за вријеме сукоба у Цазинској крајини, на подручју Бихаћа и Цазина.

Дудаковић је прије неколико дана, поводом обиљежавања 31 године од формирања такозване Армије БиХ, одржао говор у сарајевској општини Нови Град, гдје је причао о "босанском инату", злочинима, геноциду, опомињао "душмане" да "патриоте и те како све памте", позивао Бошњаке на јединство и "спремност на одбрану државе".












AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >