Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Мркоњић Град arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Хаџић и остали: Задатак био да се заузме Чемерно Штампај Пошаљи
Четвртак, 13 април 2023
Selma Boračić Mršo | 13. aprila 2023 | Detektor.ba

У наставку суђења за злочине почињене на подручју Илијаша, свједоци Тужилаштва Босне и Херцеговине говорили су о одласку добровољаца из Какња у село Чемерно.

Мевлудин Бркић испричао је у Државном суду да се добровољно пријавио у Територијалну одбрану (ТО) у Какњу, и да су након неколико дана добили наредбу да иду у Брезу, а потом у Влахиње.

Свједок је казао како су с њим тада кренули и Харис и Бењамин Сикира, те заштићени свједок “А”. “Пред школом у Какњу дочекао нас је командант ТО-а Бреза Џемал Хаџић и рекао да идемо за Брезу”, навео је свједок, те додао како је ту “био и Туфо”.

Бркић је казао да су по наредби Хаџића отишли на Влахиње, а да је њему командир био Туфо, који их је водио у акцију на Чемерно, те да су им се у Коритима придружили мјештани, који су с њима кренули ка Чемерном.

“Задатак је био да се заузме село, уништи све и да се не задржавамо”, рекао је свједок те додао како је носио канистер, те да је, чим се запуцало, побјегао с једним цивилом из Корита и да су дошли у Махмутовића Ријеку, одакле су враћени у Какањ.

На исказ свједока Одбрана је уложила приговоре аутентичности и законитости.

Тужилаштво БиХ терети бивше припаднике Територијалне одбране, те активног и резервног састава полиције – Џемала Хаџића, Теуфика Турудића, Џемала Смолу, Сенада, Хариса и Бењамина Сикиру, Енеса Дурака, Мирсада, Нусрета и Мирзета Бешлију те Нехруа Ганића – да су 10. јуна 1992. напали Чемерно, пуцањем, бацањем бомби, мучењима и паљењем имовине, што је за резултат имало смрт 30 особа српске националности.

На позив Тужилаштва БиХ одазвао се и Захир Кобилица, који се такођер добровољно пријавио у ТО Какањ, те је упућен у Брезу. Свједок је казао како је командир његове чете прво био Сенад Јашарспахић, а након његовог рањавања командовање је преузео Теуфик Турудић, који је до тада био командир другог вода у чети.

Он је испричао како су из Брезе упућени на Влахиње, те да је тамо видио команданта ТО-а Бреза Џемала Хаџића те Нехруа Ганића.

Он је навео како им је речено да 10. јуна 1992. године у акцију на Чемерно иде Туфин вод, који је бројао неких 28 војника, али да он није ишао, те да је о акцији чуо од трећих лица која такођер нису била у Чемерном.

“Накнадно сам сазнао да је и Есад Дурак био горе”, казао је свједок, те навео како је Дурака једном видио на Влахињама када је дошао код Хаџића с неколико извиђача, да је имао шарену униформу и шешир на глави.

На неколико питања тужитеља Владимира Симовића, свједок је другачије одговарао у односу на исказ који је дао током истраге, те говорио како се не сјећа.

“Приговарам на исказ свједока, на њега је утицано, показиван му је записник, а и оптужница”, рекао је Симовић на крају испитивања.

Наставак суђења заказан је за 20. април.


 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >