Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow У медијима arrow Чемерно: Различите изјаве свједока у истрази у судници
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Чемерно: Различите изјаве свједока у истрази у судници Штампај Пошаљи
Четвртак, 06 април 2023
06.04.23 | Новости | СРНА
 
У наставку суђења Џемалу Хаџићу и осталим оптуженим за злочин над српским цивилима у илијашком селу Чемерно у јуну 1992. године свједоци Тужилаштва БиХ говорили су данас другачије о ратним дешавањима у илијашком насељу Корито и какањском селу Доња Папратница у односу на исказе које су дали током истраге.

На суђењу Хаџићу и осталим оптуженим бившим припадницима Територијалне одбране и активног и резервног састава полиције тадашње БиХ, свједок Хасиб Бешлија испричао је да је војно ангажован крајем јуна 1992. године, те да је командир био Мирсад Бешлија, док је у истрази рекао да је војно ангажован од почетка рата и да је командир био Нусрет Бешлија.

Након што му је тужилац Тужилаштва БиХ Владимир Симовић предочио исказ из истраге, свједок је рекао да је Нусрет Бешлија био задужен за избјеглице.

Он је навео да је једном ишао у извиђање у Чемерно, да су дошли до куће Ђорђа Трифковића, а потом видјели српску војску, те се повукли, али и да је чуо да је једна хаубица уништена и гурнута низ литицу.

Испричао је да га је 9. јуна 1992. године, дан уочи напада на Чемерно, брат позвао да оду видјети зашто се људи окупљају испред школе у Коритима.

– Видио сам тамо војску из Зенице и Какња, те нешто мјештана Корита – навео је Бешлија и додао да војнике из Зенице и Какња није познавао али се сјећа да су једног звали Туфо.

Симовић је свједока опет подсјетио на исказ дат 2017. године у којем је рекао да је „Туфо, главнокомандујући Какањцима“.

– Ја га нисам познавао, нити видио, како ћу знати – рекао је свједок и додао да је само познавао Есада Дурака, те да се не сјећа да је током истраге изјавио да је Дурак био командир резервног састава полиције.

Бешлија је додао да је 10. јуна 1992. године рано ујутро чуо пуцњаву, те да је након неколико дана сазнао да је било погинулих и рањених у тој акцији.

Симовић је приговорио на све разлике у исказу свједока и уложио његову изјаву из истраге у спис.

Данас је свједочио и Хидо Сармин који је почетком рата живио у селу Доња Папратница на подручју Какња.

Он је испричао да је након мобилизације био распоређен на коту Влахиње, гдје је остао 10 дана, те да нису имали командира иако је у истрази 2017. године рекао да је командир био Туфо, преноси „Бирн“.

– Не знам, нисам га виђао, као ни команданта. Чуо сам да је то био Џемал Хаџић, али никада нисам имао контакт с њим – рекао је Сармин.

Тужилаштво је, због контрадикторности у исказима, уложило изјаву из истраге.

Осим Хаџића, који је у то вријеме био командант Првог одреда „Сретно“ тадашње Територијалне одбране Бреза, за овај злочин оптужени су Теуфик Турудић, Џемал Смоло, Сенад, Харис и Бењамин Сикира, Енес Дурак, Мирсад, Нусрет и Мирзет Бешлија и Нехру Ганић.

Оптужница терети бивше припаднике Територијалне одбране и активног и резервног састава полиције тадашње БиХ да су 10. јуна 1992. године напали Чемерно у којем су убили 30 Срба, међу којима је најмлађа жртва имала 16, а најстарија више од 80 година.

Убијено је десетак жена, а у нападу је паљена покретна и непокретна имовина Срба, који су мучени и убијани.

Ново рочиште заказано је за 13. април.










AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >