Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно arrow Хашкој документацији није место у Сарајеву
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Хашкој документацији није место у Сарајеву Штампај Пошаљи
Среда, 22 март 2023
СРНА | 21. 3. 2023.

БАЊАЛУКА, 21. МАРТА /СРНА/ - Уколико документација из архива Хашког трибунала буде похрањена у Сарајеву неће постојати могућност контроле њене евентуалне злоупотребе, изјавио је Срни вршилац дужности директора Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Виктор Нуждић.

Нуждић је, коментаришући захтјев бошњачког члана Предсједништва БиХ Дениса Бећировића да архивска грађа буде похрањена у БиХ, нагласио да је питање на који начин би представници Републике Српске уопште имали контролу над кориштењем те документације.

"Наравно да смо скептични када је у питању предаја документације у Сарајево јер досадашња искуства нас поучавају да не можемо бити сигурни на који начин, у ком обиму, те у које сврхе би била кориштена та документација", навео је Нуждић.

Нуждић наглашава да је став Републичког центра да документацију која је власништво Републике Српске, односно чији су издаваоци органи Српске, треба вратити Српској.

Он је напоменуо да је Центар својевремено упутио захтјев Хашком трибуналу да у Бањалуци буде отворен информациони центар у вези са радом тог суда УН.

"Тада смо ми у Центру добили одговор да нисмо адекватна институција за сарадњу, те да смо на неки начин негатори рада Хашког трибунала и да самим тим нисмо адекватан партнер приликом отварања информационог центра", истакао је Нуждић.

Члан Предсједништва БиХ Денис Бећировић разговарао је данас са секретаром УН Међународног резидуалног механизма за кривичне судове Абубакаром Тамбадуом који га је упознао о затварању канцеларије овог суда у БиХ.

Из Предсједништва БиХ је саопштено да је Бећировић информисао Тамбадуа да је упутио писмо генералном секретару УН, предсједнику Међународног резидуалног механизма за кривичне судове и предсједнику Генералне скупштине УН у којем је затражио да архивска грађа Међународног кривичног суда за бившу Југославију буде похрањена у БиХ.



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >