Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Села општине Братунац arrow Хаџић и остали: Чуо да су убијени познаници у Чемерну
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Хаџић и остали: Чуо да су убијени познаници у Чемерну Штампај Пошаљи
Петак, 24 фебруар 2023
Detektor.ba | Selma Boračić Mršo | 23. фебруара 2023.

На суђењу за злочине почињене у селу Чемерно код Илијаша, свједок Тужилаштва Босне и Херцеговине рекао је да је чуо да је Мирсад Бешлија био командант Територијалне одбране (ТО) у Коритима, као и да је извјесни Туфо предводио “Какањце”.

Рефик Бешлија изјавио је да је живио са супругом и двоје дјеце у насељу Хан Караула, гдје су углавном живјели Срби, те да је неколико пута био у Чемерном на дружењу.

Свједок је навео да је 10. јуна 1992. године из своје куће видио дим у Чемерном, те чуо јаку пуцњаву.

“Између мог и села Чемерно је брдо и нисам ништа више могао видјети”, казао је свједок и додао како је након неколико дана од Јованке Мичић зване Јока чуо да су у Чемерном убијени, између осталих, Миленко Трифковић и његова супруга Јања, Стака и Стаса Дамјановић те Радомир Јефтић, које је свједок познавао.

Потом га је, како је испричао, српска војска ухапсила 1. септембра 1992. године и одвела у насеље Округлица, затим у Средње, па у затвор “Кула”.

“У затвору су ме, док сам био, тукли и питали за неког Туфу”, навео је свједок те додао како је из затвора пуштен 9. марта 1993. године, када одлази у мјесто Дабравине, гдје су му били отац и мајка.

Он је навео како је у Дабравинама чуо да је у акцији на Чемерно учествовала нека јединица из Какња, коју је предводио извјесни Туфо, те да је чуо да је командир Територијалне одбране (ТО) у Коритима био прво Нусрет, а потом Мирсад Бешлија.

Тужилац Владимир Симовић питао је свједока од кога је то чуо, али свједок се није могао сјетити.

Потом му је тужилац предочио изјаву коју је дао током истраге, у којој је казао: “Ако Мирсад Бешлија није био дио акције, морао је знати за напад јер је он имао радиостаницу”, на што је свједок одговорио да су то измишљотине и да ништа тако није рекао.

Свједок је навео и да је сазнао да Хасан Селмановић звани Бузгија није ишао на Чемерно, те да је у акцији учествовао и Енес Дурак.

Тужилаштво БиХ терети бивше припаднике Територијалне одбране те активног и резервног састава полиције – Џемала Хаџића, Теуфика Турудића, Џемала Смолу, Сенада, Хариса и Бењамина Сикиру, Енеса Дурака, Мирсада, Нусрета и Мирзета Бешлију те Хамдију Спахића и Нехруа Ганића – да су 10. јуна 1992. напали Чемерно, пуцањем, бацањем бомби, мучењима и паљењем имовине, што је за резултат имало смрт 30 особа српске националности.

Одбране су приговориле у цијелости на исказ свједока као нерелевантан, те на начин на који га је тужилац испитивао, тврдећи да изнуђује одговоре од свједока.

“Свједока је СИПА испитивала у кући, гдје је поред њега сједила и његова супруга, која је била слијепа, и како је она могла прочитати исказ?”, упитала је бранитељица Лејла Човић.

Суђење се наставља 9. марта.




AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >