Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Орашје: Подршка Хрватске војске у заповједништву и муницији
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Орашје: Подршка Хрватске војске у заповједништву и муницији Штампај Пошаљи
Четвртак, 23 фебруар 2023
Selma Boračić Mršo | 22. фебруара 2023 | Detektor.ba

На суђењу за злочине почињене на подручју Орашја, свједок Одбране изјавио је да је јединицама Војне полиције од маја 1992. командовала Хрватска војска, која се питала и за одвођење заробљеника на копање траншеа.

Звонко Баотић испричао је да  је прво формирана Територијална одбрана (ТО), која је касније прерасла у бригаду Орашје, састављену од два батаљона, а којом је командовао Ђуро Матузовић.

Свједок је рекао да је 29. априла 1992. почео напад на Орашје, односно на село Видовице, те су се они морали повући након три дана пружања отпора.


“Ми смо имали ловачке пушке и нисмо могли против тенкова“, рекао је свједок и додао да су од средине априла 1992. године, одлуком Владе Републике Хрватске, добили апсолутну подршку од Хрватске војске у муницији и заповједништву.

Након тога, према ријечима свједока, 15.маја 1992. формирана је 106. бригада Хрватског вијећа обране (ХВО) у Орашју, која је имала четири батаљона, а њима су заповиједали командири из Хрватске.

Свједок је навео да није био упознат са акцијом у Буковој Греди, те да је отишао код Матузовића да га пита ко је то урадио, а он му је одговорио да они нису наредили ту акцију.

“Сутрадан сам сазнао да су тамо убијени људи, а мени је Матузовић наредио да организујем сахрану тијела убијених“, рекао је свједок и навео како је сазнао да је акцијом командовао Жељко Калић, комадант Истуреног заповједног мјеста (ИЗМ) Хрватске војске.

Свједок је испричао да су организовали контранапад на село Видовице јер су успјели ослободити ово мјесто.

“Нисам ишао тамо, али сам чуо да су Срби направили масакр – убили су све махом старије људе“, рекао је свједок, додајући да је након тога услиједило затварање Срба из Орашја у салу школе у овоме мјесту.

Према ријечиман свједока, то је радила Војна полиција којом је командовао Перо Винцетић, а њему су наредбе стизале из ИЗМ-а.

“Они су склоњени како не би било одмазде, то је било објашњење“, рекао је свједок, наводећи да је од Матузовића и његовог замјеника Илије Винцетића тражио да пусте Милоша Максимовића, Душана и Спасоја Ристанића, те професора Ивка Стојановића, али  они су му рекли да то не могу без сагласности ИЗМ-а.

Како је рекао свједок, сутрадан су пустили све осим Стојана Ристанића, за којег су рекли да је на листи Хрватске војске због убијених Хрвата у Видовицама.

Тужиоца Миланка Кајганића занимала је акција у селу Букова Греда, а свједок је одговорио да је послије, из архиве касарне у Брчком, сазнао да се радило о 40 мушкараца који су били на списку Југословенске народне армије (ЈНА) да су задужили оружје.

Свједок је рекао да је унутар 106. бригаде постојала одјељења Војне полиције, те да су њима командовали заповједници батаљона.

“ИЗМ је преузео командовање над свим јединицама Војне полиције“, навео је свједок и додао да је сједиште 106. бригаде било у кућама у насељу Толиси, гдје је било и сједиште ИЗМ-а, али да никада није видио Калића нити било којег заповједника Хрватске војске.

Тужилац је питао свједока да ли зна да је Спасоје Ристанић одвођен на копање траншеа, што је свједок потврдио, те рекао да га је на радове водила Војна полиција Пере Винцетића, а да су припадници 106. бригаде чували заробљенике током радова.

За прогон српског становништва – убиствима, затварањем, мучењем, силовањима и другим радњама почињеним у Орашју – с Матузовићем су оптужени Иво и Тадо Оршолић, Марко Доминковић, Јосо Недић, Марко Блажановић, Мато и Анто Живковић, Стјепо Ђурић и Мирко Јурић. Према оптужници, они су злочине починили као припадници командних структура ХВО-а, те војне и цивилне полиције у Орашју.

Баотић је Одбрани казао да је дошло до преустроја бригаде и да је од 24. октобра на позицију комаданта 106. бригаде дошао оптужени Иво Оршолић, а да је свједок, заједно са Ивом Доминковићем, био његов замјеник.

Бранитељица Иве Оршолића, Сенка Ножица, предочила је документе – наредбе о потребама да се ангажују изоланти, односно заробљеници Срби, на копању траншеа, како би се утврдиле линије, а свједок је рекао да је он писао три наредбе које му је или диктирао Оршолић, или дао рукопис, као и да их је лично оптужени потписао.

Један од презентованих докумената је написан 27. октобра 1992. године, а у њему се наређује одвођење 40 људи на копање како би се утврдила линија у селу Видовице.

“Иво Оршолић ми је наредио 26. октобра да сви људи из изолације буду на располагању за копање траншеа. Ја сам добио извјештај да су сви ти људи враћени“, рекао је свједок, додајући да су на копање вођени сви – и старији који нису били војно спососбни.

Суђење се наставља 8. марта.





AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >