Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Жртве општине Братунац
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Рочиште за Добровољачку одгођено због одсуства једног члана вијећа Штампај Пошаљи
Среда, 01 фебруар 2023
31/01/2023 | РТРС | Аутор: СРНА

Наставак главног претреса, који је планиран за сутра у предмету "Ејуп Ганић и други", одгођен је због одсуства једног од чланова судског вијећа, речено је Срни у Суду БиХ.

Нови термин заказан је у сриједу, 8. фебруар.

Суђење Ејупу Ганићу и другима који су оптужени за злочине у Добровољачкој улици у Сарајеву, након прошлог рочишта, било је заказано за сутра. Посљедње рочиште у предмету "Ејуп Ганић и други" одржано је 21. децембра када је саслушан свједок Тужилаштва БиХ Данило Берибака који је том приликом рекао да је био војник по уговору и да су га приликом заробљавања у том нападу тукли кундаком, газили, а малтретирање се наставило и касније.

Берибака је приликом свједочења у предмету "Ејуп Ганић и други" испричао да му је од удараца приликом заробљавања у колони остао ожиљак на лицу и расклимани зуби, да су га тукли по леђима кундаком и газили.

Берибака је навео да је био војник по уговору у ЈНА од 15. марта 1992. године и да су 2. маја упућени из касарне "Виктор Бубањ" у команду на Бистрику, која је била нападнута.

Он је додао да је био нишанџија у такозваној "видри" и да је кренуло још пет оклопних возила, да је на том путу до касарне на њих пуцано и да је узвратио на ватру која је била отворена из "Електропривреде", а да је на Скендерији видио уништен трамвај, запаљена возила и тијела.

- Пуцњава је била отворена и када смо дошли пред команду и у тој пуцњави је један војник био погођен. Пред мрак је почело испаљивање ракетних бацача Територијалне одбране, "Зелених беретки", не знам више кога - рекао је Берибака, додајући да су ракете пробиле куполу и да је ушао у команду.

Он је рекао да је чуо да је дошао тадашњи предсједник Предсједништва Алија Изетбеговић и да преговара са генералом Милутином Кукањцем.

Берибака је навео да је колона била састављена од војних камиона, оклопних, цивилних и возила УНПРОФОР-а. "Потпоручник Пелемиш је рекао да укочим куполу ван борбеног положаја и да дигнем цијеви", навео је Берибака и напоменуо да је његово возило било на крају колоне.

Он је свједочио да се чула пуцњава и повици да се предају, те да су разоружани, а да су два војника била рањена.

- Оборени смо на асфалт... ударање, цијев на потиљку - рекао је Берибака, додајући да је његово даље злостављање спријечио специјалац Харе, којега је од раније познавао.

Он је напоменуо да су лица која су им пришла била у цивилној и војној одјећи, те да је већина имала ознаке "љиљана" и Патриотске лиге.

- Након заробљавања одведени смо у ФИС и тог дана сам и ја, као и други заробљеници, ударани и пријећено нам је - рекао је Берибака и додао да су 4. маја пуштени.

За напад на колону, убиства, рањавање и злостављање припадника ЈНА и цивила оптужени су Ејуп Ганић, Заим Бацковић, Хасан Ефендић, Хамид Бахто, Фикрет Муслимовић, Јусуф Пушина, Бакир Алиспахић, Енес Бездроб, Исмет Дахић и Махир Жишко, који су обављали високе политичке, војне и полицијске дужности.



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >