Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Чланци arrow Погоршан положај Срба у Федерацији БиХ, остало их свега 1,64 одсто
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Погоршан положај Срба у Федерацији БиХ, остало их свега 1,64 одсто Штампај Пошаљи
Недеља, 08 јануар 2023
02.01.2023 | Политика 

ИСТОЧНО САРАЈЕВО - Положај Срба у Федерацији БиХ (ФБиХ) у 2022. години додатно је погоршан, а њиховој број, према проценама, смањен на само 36.000 или 1,64 одсто, изјавио је председник Одбора за заштиту права Срба у ФБиХ Ђорђе Радановић.

Он је за Срну рекао да, с обзиром на то да су бројчано већински народи Бошњаци и Хрвати на листама својих странака изабрали 19 делегата у Дом народа из редова Срба, аутентични легитимни представници српског народа немају могућност да предложе потпредседника Федерације из српског народа.

Радановић је оценио да су Бошњаци и Хрвати изабрали себи подобне Србе у федерални Дом народа.

Навео је да, према извршеним анализама и процени, на територији ФБиХ живи 36.320 Срба, а да их је према попису у БиХ из 2013. године било 56.550.

Радановић је објаснио да је због непостојања могућности да се запосле, лоше инфраструктуре и генерално неповољног односа власти број Срба у укупном броју становника Федерације са 2,5 одсто смањен на 1,64 одсто и указао да их је пре рата било 19,95 одсто.

Навео је да су током 2022. године извршена бројна кривична дела из мржње против верског и националног уверења, као и етничког порекла Срба у ФБиХ.

Радановић је подсетио да је 23. марта прошле године оскрнављено православно гробље Црквина у Брезичанима, општина Доњи Вакуф, када су порушени споменици и ограда.

У Високом, у селу Мауровићи, 13. јуна убијена је Српкиња повратница Нада Радуловић (65), а 10. јула оскрнављено је православно гробље Виховићи у западном делу Мостара, где су на улазној капији и зиду око гробља исписани усташки симболи и упућене погрдне поруке Србима.

„БиХ је добила кандидатски статус у ЕУ. Срамота је да земља која има кандидатски статус и даље има цела насеља без струје. Срби у насељима око Дрвара, Петровца, Грахова и Гламоча и данас, 27 година након рата, немају струју”, нагласио је Радановић.

Он такође тврди да у ФБиХ тренутно има око 220 насељених места без становника, а пре 1992. године била су насељена искључиво Србима.

„Власти ФБиХ нису помогле српском народу у обнови путне инфраструктуре у овом ентитету. Путеви у насељима где живе Срби нису на листама и плановима за асфалтирање и рехабилитацију”, навео је Радановић.

Он је као пример навео пут Гламоч-Дрвар, који, како је рекао, не желе да асфалтирају ни кантон нити Федерација.




AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >