Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно arrow Шест бивших припадника АБиХ приведено на подручју Сарајева и Горажда
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Шест бивших припадника АБиХ приведено на подручју Сарајева и Горажда Штампај Пошаљи
Уторак, 13 децембар 2022
УХАПШЕНИ ЗБОГ РАТНИХ ЗЛОЧИНА НАД СРБИМА

13. 12. 2022 | Вечерње новости | С.Мишљеновић, М. Регоје

ПОЛИЦИЈСКИ службеници Агенције за истраге и заштиту данас су на подручју Сарајева и Горажда, ухапсили шест особа због основа сумње да су починили кривична дела ратни злочин против цивилног становништва, организовање групе људи и подстрекавање на кривична дела ратних злочина и повреде закона или обичаја рата прописана Кривичним законом БиХ.

ПРИПАДНИЦИ агенције СИПА ухапсили су јуче шест особа на подручју Сарајева и Горажда јер су под истрагом због ратног злочина почињеног у селу Јошаница код Фоче 19. де­цембра 1992. године, када је убијено 56 цивила српске националности, међу којима је било и жена и деце, саопштило је Тужилаштво БиХ.

- Осумњичени се терете да су као заповедници и припадници Вишеградске бригаде Армије РБиХ учествовали у нападу на село и починили злочине над становништвом - појаснили су у Тужилаштву.

Сведок злочина у Јошаници Душанка Лаловић, која се као секретар општинске Организације породица погинулих у Фочи три деценије бори да се процесуирају почионици, каже да је вест о хапшењу осумњичених за овај масакр примила помешаних осећања, али да ипак верује у овоземаљску правду. Лаловићева, која се девојачки презивала Вишњић, верује да ће убице јошаничке деце, жена и ста­раца коначно бити кажњене за своја злодела.

- Сећања не пролазе. Сећам се свега што се десило тог дана, били су криви само зато што су Срби и што су славили своју славу. Иако су прошле три деценије, прве су оптужнице, чекамо овоземаљску правду - рекла је дрхтавим гла­сом Лаловићева.

Директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Милорад Којић очекује да ће Суд БиХ, након подизања оптужнице Тужила­штва, потврдити оптужницу за злочине над Србима у предмету "Јошаница" како би злочинци били адекватно кажњени.

- Један овакав злочин требало је да добије судски епилог још пре 20 година. Знамо да је најмлађа жртва имала свега две, а најстарија 88 година. Злочини су почињени на монструозан начин, а породица Вишњић је претрпела огромна страдања - каже Којић.

Јошаница се, каже, никада није опоравила од овог покоља, јер је ово село и данас преполовљено по броју становника, што говори да је постојала намера да се потпуно етнич­ки очисти.

У зору на Никољдан 1992. припадници тзв. Армије БиХ ушли су у залеђе српских положаја и, палећи све пред собом, на кућном прагу су, док су се спремали да сломе славски колач, масакрирали српске жене, старце и децу. 

Десетак заселака Горње Јошанице избрисано је са географске карте, попаљене су не само куће, већ и помоћни објекти, уз нејач убијана је и стока, а где су то стигли, посекли су и стабла воћака. Убијено је 56 мештана, а међу жртвама била је 21 жена и троје деце, која су претходног дана са родитељима дошла из Фоче да на селу дочекају Светог Николу. Убијени су десетогодишња Драгана Вишњић, њен три године млађи брат Дражен и двогодишња Данка Тановић. Уз двогодишњу Данку убијени су и њена мајка, бака, прабака, тетка и ујак.

У ПОРОДИЦИ ВИШЊИЋ 16 УСМРЋЕНИХ

У ЗЛОЧИНУ муслиманских војника у селу Јошаница убијено је 16 чланова породице Вишњић, девет чланова фамилије Кулић, по пет у фамилијама Грујичић и Благојевић, затим четворо Давидовића, по троје Јегдића, Пљеваљчића и Стојановића, двоје Мићевића и Ивановића и по један члан из породица Шкипина, Стевановић, Јагодић и Тановић.












AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >