Шест бивших припадника АБиХ приведено на подручју Сарајева и Горажда |
Уторак, 13 децембар 2022 | |
УХАПШЕНИ ЗБОГ РАТНИХ ЗЛОЧИНА НАД СРБИМА
13. 12. 2022 | Вечерње новости | С.Мишљеновић, М. Регоје
ПОЛИЦИЈСКИ службеници Агенције за истраге и заштиту данас су на подручју Сарајева и Горажда, ухапсили шест особа због основа сумње да су починили кривична дела ратни злочин против цивилног становништва, организовање групе људи и подстрекавање на кривична дела ратних злочина и повреде закона или обичаја рата прописана Кривичним законом БиХ.
ПРИПАДНИЦИ агенције СИПА ухапсили су јуче шест особа на подручју Сарајева и Горажда јер су под истрагом због ратног злочина почињеног у селу Јошаница код Фоче 19. децембра 1992. године, када је убијено 56 цивила српске националности, међу којима је било и жена и деце, саопштило је Тужилаштво БиХ.
- Осумњичени се терете да су као заповедници и припадници Вишеградске бригаде Армије РБиХ учествовали у нападу на село и починили злочине над становништвом - појаснили су у Тужилаштву.
Сведок злочина у Јошаници Душанка Лаловић, која се као секретар општинске Организације породица погинулих у Фочи три деценије бори да се процесуирају почионици, каже да је вест о хапшењу осумњичених за овај масакр примила помешаних осећања, али да ипак верује у овоземаљску правду. Лаловићева, која се девојачки презивала Вишњић, верује да ће убице јошаничке деце, жена и стараца коначно бити кажњене за своја злодела.
- Сећања не пролазе. Сећам се свега што се десило тог дана, били су криви само зато што су Срби и што су славили своју славу. Иако су прошле три деценије, прве су оптужнице, чекамо овоземаљску правду - рекла је дрхтавим гласом Лаловићева.
Директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Милорад Којић очекује да ће Суд БиХ, након подизања оптужнице Тужилаштва, потврдити оптужницу за злочине над Србима у предмету "Јошаница" како би злочинци били адекватно кажњени.
- Један овакав злочин требало је да добије судски епилог још пре 20 година. Знамо да је најмлађа жртва имала свега две, а најстарија 88 година. Злочини су почињени на монструозан начин, а породица Вишњић је претрпела огромна страдања - каже Којић.
Јошаница се, каже, никада није опоравила од овог покоља, јер је ово село и данас преполовљено по броју становника, што говори да је постојала намера да се потпуно етнички очисти.
У зору на Никољдан 1992. припадници тзв. Армије БиХ ушли су у залеђе српских положаја и, палећи све пред собом, на кућном прагу су, док су се спремали да сломе славски колач, масакрирали српске жене, старце и децу.
Десетак заселака Горње Јошанице избрисано је са географске карте, попаљене су не само куће, већ и помоћни објекти, уз нејач убијана је и стока, а где су то стигли, посекли су и стабла воћака. Убијено је 56 мештана, а међу жртвама била је 21 жена и троје деце, која су претходног дана са родитељима дошла из Фоче да на селу дочекају Светог Николу. Убијени су десетогодишња Драгана Вишњић, њен три године млађи брат Дражен и двогодишња Данка Тановић. Уз двогодишњу Данку убијени су и њена мајка, бака, прабака, тетка и ујак.
У ПОРОДИЦИ ВИШЊИЋ 16 УСМРЋЕНИХ
У ЗЛОЧИНУ муслиманских војника у селу Јошаница убијено је 16 чланова породице Вишњић, девет чланова фамилије Кулић, по пет у фамилијама Грујичић и Благојевић, затим четворо Давидовића, по троје Јегдића, Пљеваљчића и Стојановића, двоје Мићевића и Ивановића и по један члан из породица Шкипина, Стевановић, Јагодић и Тановић.
|
< Претходни | Следећи > |
---|