Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Мркоњић Град arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Нема казне за убиство војника ЈНА у сарајевском парку Штампај Пошаљи
Понедељак, 05 децембар 2022
Д. Станишић | 05.12.2022 | Политика

Ослобађањем оптужених Суд БиХ је закопао и завио истину у мрак, каже Јела Лаловић, сестра страдалог двадесетогодишњег Влајка Голубовића

Од нашег дописника - Сарајево – Суд БиХ одбио је жалбу Тужилаштва БиХ и потврдио првостепену ослобађајућу пресуду Драгану Викићу, бившем команданту Специјалне јединице МУП-а РБиХ и бившем првом човеку тог ресора Јусуфу Пушини, као и Нермину Узуновићу и Младену Човчићу, које је оптужница теретила за убиство осам заробљених припадника ЈНА 22. априла 1992. године у сарајевском Великом парку. У протеклих 30 година пронађен је део посмртних остатака само двојице убијених војника.

Ослобађајућа пресуда Викићу и осталима једна је у низу ослобађајућих пресуда које у потпуности разобличавају однос Суда БиХ према злочинима почињеним над Србима. Уједно, то је и потврда оправданости генералног уверења на српској страни да Суд БиХ начином свог деловања штити починиоце злочина над српским народом и да пресуђује само Србима.

Директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Милорад Којић каже да „Суд БиХ жели да сачува стереотип да су једине жртве у протеклом грађанском рату у БиХ били Бошњаци, а Срби злочинци” и да с тим циљем наставља с праксом ослобађања бошњачких највиших војних и полицијских функционера од одговорности за ратне злочине.

Затечена и разочарана одлуком Суда БиХ, Јела Лаловић, сестра двадесетогодишњег Влајка Голубовића, који је био међу осам ликвидираних резервиста, сматра да Суд БиХ није суд који дели правду” и да га као таквог треба укинути.

„Ослобађањем оптужених за убиство војника ЈНА, Суд БиХ је закопао и завио истину у сарајевски мрак из којег се не види светло”, изјавила је Лаловићева, која суђење у предмету „Велики парк” карактерише као фарсу, а исход тог суђења као додатно повређивање и понижавање породица убијених резервиста ЈНА.

Из Удружења бошњачких генерала аплаудирају одлуци Суда БиХ и наводе како су с неизмерним поносом и задовољством дочекали правоснажну ослобађајућу пресуду својим саборцима из МУП-а РБиХ.

У оптужници на основу које је вођен вишегодишњи судски поступак против четворице правоснажно ослобођених наведено је, између осталог, да је „уз знање Викића осам заробљених припадника ЈНА спроведено у Дом полиције, а потом у Велики парк, где су их, након претходног малтретирања, убили Узуновић и Човчић уз помоћ њима познатих лица, међу којима су били и Неџад Херенда и Нермин Јусић”.

По наредби Викића, њихова тела одвезена су на Дариву и бачена у реку Миљацку. Касније су поливена бензином и запаљена. Део посмртних остатака Зорана Марковића и Вељка Вујичића пронађен је на сарајевској градској депонији, а ни данас се не зна где су завршили остаци тела осталих убијених – Миливоја Лаловића, Ђорђа Бјелице, Драгомира Ђерића, Стевана Ђокновића, Влајка Голубовића и Миладина Вукмановића.

 
 



 
 
AddThis Social Bookmark Button
 
Следећи >