Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Суђење за злочин у Чемерну: Свједоци драстично промијенили оптужујуће исказе
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Суђење за злочин у Чемерну: Свједоци драстично промијенили оптужујуће исказе Штампај Пошаљи
Четвртак, 08 децембар 2022
САРАЈЕВО, 8. ДЕЦЕМБРА /СРНА/ - На суђењу за злочин над српским цивилима у илијашком селу Чемерно у јуну 1992. године, тужилац је данас затражио да се позову припадници Агенције за истраге и заштиту БиХ /Сипе/ који су саслушавали свједоке из села Корита јер су једно испричали њима, а друго пред Судом БиХ.

У наставку суђења Џемалу Хаџићу и осталим саоптуженим бившим припадницима Територијалне одбране и активног и резервног састава полиције тадашње БиХ за злочин над српским цивилима у илијашком селу Чемерно у јуну 1992. године данас су свједочили Рамиз Селимановић и Ферид Бешлија из села Корита.

Због разлике у данашњим и исказима које су дали 2017. године инспекторима Сипе, тужилац Владимир Симовић је уложио приговор и затражио да буду позвани инспектори Сипе који су их саслушавали, јавила је Балканска истраживачка мрежа /Бирн/.

Селимановић је рекао да се сеоским стражама у селу Корита, на подручју Илијаша, придружио почетком рата 1992. године и да је касније приступио Територијалној одбрани у том селу, а као свједок Тужилаштва БиХ говорио је да је учествовао у извлачењу рањеног Азмира Халиловића током акције на село Чемерно у општини Илијаш.

За вријеме свједочења, тужилац је у неколико наврата предочио свједоку да је другачији исказ дао инспекторима Сипе.

Бранилац Мирсада Бешлије Лејла Човић питала је свједока да ли му је неко сугерисао шта треба да каже током давање изјаве у Сипи.

"Онај што ми је постављао питања као да је све знао", рекао је свједок, а потом га је Човић упитала да ли је неко умјесто њега одговарао, на шта је свједок рекао да је могуће и да "Мирсад Бешлија није био командир када се ишло у акцију на Чемерно".

Свједоку Фериду Бешлији, који је, такође, живио у селу Корита, те учествовао у сесоким стражама, тужилац је предочио изјаву коју је дао Сипи 2017. године у којој се наводи да је био припадник Tериторијалне одбране и да је распоређен у чету у Коритима, те да су на почетку у команди били Нусрет и Хасиб Бешлија, а касније Мирсад Бешлија.

Свједок је навео да је за страдање људи у селу Чемерно чуо из медија, те да му брат о томе није говорио. "Он је рекао да је било пуцњаве, али убиства ми није спомињао", рекао је свједок, те додао да је касније чуо да су убијени чланови породица Tрифковић и Дамјановић.

И овај свједок је навео како му у Сипи нису дали да прочита записник, те да је само потписао изјаву након саслушања.

Tужилаштво БиХ терети бивше припаднике Tериторијалне одбране, те активног и резервног састава полиције – Џемала Хаџића, Tеуфика Tурудића, Џемала Смолу, Сенада, Хариса и Бењамина Сикиру, Енеса Дурака, Мирсада, Нусрета и Мирзета Бешлију, те Хамдију Спахића и Нехруа Ганића да су у јуну 1992. године учествовали у удруженом злочиначком подухвату у селу Чемерно.

Они су оптужени да су 10. јуна 1992. извршили напад на Чемерно – пуцањем, бацањем бомби, мучењима и паљењем имовине, што је за резултат имало смрт 30 Срба.

Наставак суђења заказан је за 15. децембар.





AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >