Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Саопштења arrow Уједињеним нацијама: Иправити Извештај Генералног секретара Генералној скупштини ОУН 15. 11. 1999.
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Уједињеним нацијама: Иправити Извештај Генералног секретара Генералној скупштини ОУН 15. 11. 1999. Штампај Пошаљи
Четвртак, 17 јун 2010
 
Његова екселенција
Господин Бан Ки-Мун
Генерални секретар
Уједињене нације
Њујорк 
 
 
Екселенцијо,
 
Институт за истраживање српских страдања у XX веку жели да Вам скрене пажњу на један споран део Извештаја генералног секретара Уједињених нација од 15. новембра 1999. године (1), базираног на резолуцији Генералне скупштине 53/35 од 30. новембра 1998. године који гласи:

„Пошто је Сребреница, јула 1995. године пала под опсаду српаских снага, десио се ужасан масакр над муслиманским становништвом. Докази које је Тужилаштво представило описују сцене незамисливог дивљаштва: хиљаде људи је побијено и закопано у масовне гробнице; стотине људи закопано је живо, мушкарци и жене сакаћени су и клани; деца су убијана пред очима својих мајки, деда је био присиљен да поједе јетру свог унука. Ово су истинске сцене из пакла, написане на најтамнијим страницама људске историје“.
 
Тај део Извештаја генералног секретара УН био је преузет из изјаве Фуада Ријада, судије Међународног трибунала за ратне злочине у бившој Југославији, а која се налазила и у саопштењу за штампу поменутог Трибунала од 16. новембра 1995. године (2) поводом проширења оптужнице против др Радована Караџића и генерала Ратка Младића.

Цитирани део Извештаја Генералног секретара УН садржи монструозне оптужбе против Срба у Босни и Херцеговини које ни после петнаест година нису добиле потврду у чињеницама. Најбољи доказ за то је да Тужилаштво поменутог Трибунала ни у једном предмету суђења лицима српске националности није извело сведоке који би било коју од тих оптужби могли потврдити, односно изнети ваљане доказе о њиховој веродостојности.

Независно од тога, Институт за истраживање српских страдања у XX веку је темељно проверио спорне тврдње из Извештаја Генералног секретара УН и неспорно утврдио да су оне потпуно неосноване. Наиме, да је:

1.    измишљен деда који је присиљен да једе јетру свог унука;
2.    измишљено је убијање деце пред очима својих мајки.
3.   измишљено је да су мушкарци и жене сакаћени и поклани;
4.   измишљено је закопавање живих људи;
5.   број погинулих мушкараца, бранилаца Сребренице, знатно је увећан и још није коначно утврђен.

Институт такође жели да подвуче следеће чињенице:

         1. Да су неутемељене тврдње цитиране у поменутом Извештају и подржане од најзначајније међународне организације, у протеклој деценији безброј пута поновљене у средствима информисања и документима многих држава, као доказ у пропагандној кампањи против српског народа током ратних сукоба на просторима бивше Југославије.
         2. Да Извештај Генералног секретара УН, иако обухвата период од 1993 до 1995. године, ни једном није поменуо српска страдања на подручју Општине Сребреница.
         3. Да  у Извештају није нашла места ни неспорна чињеница да је од 9.390 мештана српске националности у општини Сребреница, после муслиманских злочиначких напада, од маја 1992 до фебруара 1993. године, остало само 860, у процентима свега 9%.
         4. Да у Извештају није поменут ни „Меморандум о ратним злочинима и злочинима геноцида у Источној Босни (Општине Братунац, Скелани и Сребреница) почињени над српским народом од априла 1992. до априла 1993“ , који је 2. јуна 1993. године (3) предат надлежној служби Савета безбедности.

Екселенцијо,

Институт за истраживање српских страдања у XX веку апелује на Вас да, у интересу истине, унесете накнадну исправку у Извештај Генералног Секретара УН од 15. новембра 1999. у делу који је овде цитиран. Уколико то из било којег разлога није изводљиво, Институт тражи да издате налог Секретаријату УН да третира ово обраћање Вама као документ Уједињених нација и да га дистрибуира свим корисницима Извештаја генералног секретара УН од 15. новембра 1999. године.

Примите, екселенцијо, изразе мог најдубљег уважавања.

Институт за истраживање српских страдања у XX веку                                                              
Директор                                                                                           
Миливоје Иванишевић
 
н/р
Председнику Генералне скупштине УН, г Али Абдусалам Треки
Председавајућем Савета безбедности УН, г Клод Хелер



1)  99-3486(E)271199; United Nations A/54/549; General Assembly Distr.: General 15 November 1999 Fifty-fourth session, Agenda Item 42, The Situation in Bosnia and Herzegovina Report of the Secretary-General Pursuant to general Assembly resolution 53/35
2)  Press release issued by  the International Tribunal for the Former Yugoslavia (cc/PIO/026-E) The Hague, 16. november 1999
3)  Стална мисија СРЈ при УН, 2. јуни 1993. “Memorandum on War Crimes and Crimes of Genocide in Eastern Bosnia (Communes of Bratunac, Skelani and Srebrenica) committed against the Serbian population from April 1992 to April 1993.                                        


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >