Почело суђење за ратни злочин у Добровољачкој |
Четвртак, 27 октобар 2022 | |
Четвртак, 27.10.2022 | Душанка Станишић | Политика
Ејуп Ганић и остали се терете за смрт осам и рањавање 24 војника и цивила који су били под пратњом УН. – Да ли ће суђење трајати годинама Колона ЈНА под пратњом Унпрофора у Добровољачкој улици, непосредно пре напада
Сарајево – У Суду БиХ коначно је почело два пута одлагано суђење члану ратног Председништва БиХ Ејупу Ганићу и још деветорици некадашњих високих бошњачких војних и полицијских функционера оптужених за злочине почињене над припадницима ЈНА 3. маја 1992. године у сарајевској Добровољачкој улици. Тада је убијено осам војника и цивила, 24 су рањена, а више десетина их је заробљено, а потом мучено и злостављано.
На главном претресу, одржаном у среду, тужилац Младен Вукојчић рекао је да ће тужилаштво „током поступка доказати да су оптужени починили ратни злочин против припадника ЈНА” који су се под пратњом мировних снага УН мирно повлачили из Сарајева у мешовитој колони, која „није била легитиман војни циљ”. Доказаће, каже он, да су Ганић и осталих девет оптужених „криви по командној одговорности и да нису ништа учинили да се овај злочин спречи”, иако су могли. Један од кључних доказа тужилаштва биће и пресретнути разговори.
Ганић је, супротно одлуци председништва и споразуму који су 27. априла 1992. године потписали тадашњи председник Председништва РБиХ Алија Изетбеговић и командант Друге војне области Милутин Кукањац о мирном повлачењу припадника ЈНА, издао наредбу да се колона војника нападне”, стоји, између осталог, у оптужници коју је прочитао тужилац Вукојчић, уз напомену да „Ганић јесте био овлашћен да замењује Изетбеговића, али није био овлашћен да мења и одлуке из споразума”.
Браниоци оптужених за дешавања 3. маја 1992. године у Добровољачкој, која су у великој мери одредила даљи ток грађанског рата у БиХ, тврде да су „сви наводи тужилаштва нетачни” и да ће „доказима срушити потврђену оптужницу”, за коју неки од њих кажу да је „политичка”, а неки да је „она најбоља одбрана за оптужене”. Ганићевој одбрани, конкретно, не допада се што је Тужилаштво БиХ у овом предмету ангажовало вештаке из Бањалуке, а појединим оптуженима засметало је што се у оптужници на неким местима користи екавица, па су тражили да се преведе на „босански”. Судско веће је тај предлог одбацило као неоснован.
Лејла Човић, која брани првооптуженог Ганића, уверена је да ће одбрана успети да докаже да њен клијент није крив за догађаје у Добровољачкој. У уводној речи она је истакла да Ганић „не сноси никакву одговорност” и да „тужилаштво изврће чињенице”, те да је истрага трајала мимо законских рокова. Сви докази приложени уз оптужницу, према њеним речима, постојали су и раније. Ново је, каже она, једино вештачење Института „Зенит” из Бањалуке, чији се закључци „противе општепознатим чињеницама и логици”.
У поступку суђења у предмету „Добровољачка”, за које многи кажу да ће трајати годинама, биће саслушано и 277 сведока. Осим Ганића, за злочин почињен пре нешто више од 30 година, оптужени су и Заим Бацковић, Хамид Бахто, Хасан Ефендић, Фикрет Муслимовић, Јусуф Пушина, Бакир Алиспахић, Енес Бездроб, Исмет Дахић и Махир Жишко.
|
< Претходни | Следећи > |
---|