Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Тужилаштво тражи укидање ослобађајуће пресуде Викићу, Пушини, Узуновићу и Човчићу Штампај Пошаљи
Уторак, 18 октобар 2022
18/10/2022 |  Аутор: РТРС

Тужилаштво БиХ затражило је данас укидање првостепене пресуде којом су Драган Викић, Јусуф Пушина, Нермин Узуновић и Младен Човчић ослобођени оптужби за убиство осам заробљених припадника ЈНА у сарајевском Великом парку 22. априла 1992. године.

Замјенски тужилац у предмету "Викић и други" Сања Јукић рекла је данас да је Суд БиХ првостепеном ослобађајућом пресудом погрешно утврдио чињенично стање и није узео у обзир све доказе и свједочења, те да би Апелационо вијеће требало поново да проведе главни претрес или да оптуженима изрекне одговарајуће казне.

Тужилаштво наводи да је Викић био командни кадар и да у пресуди нема чињеница о увођењу заробљеника у хол и подрум Дома полиције, гдје је било сједиште и Викићеве јединице.

Тужилаштво указује да улазак заробљеника у Дом полиције није евидентирани због чега се дуго ништа није знало о њиховој судбини, док су оптужени знали, али су о томе ћутали.

- Викићу је директно био надређен другооптужени Јусуф Пушина, а Тужилаштво је доказало да су и један и други били упознати о овом кривичном дјелу, а да нису ништа учинили да га спријече, нити да казне извршиоце - навела је Јукићева.

Одбрана четворице оптужених пред Апелационим вијећем Суда БиХ тврдила је да је ријеч "о политичком процесу који се годинама води против невиних људи у овом предмету", те да жалба Тужилаштва треба да буде одбијена и потврђена првостепена ослобађајућа пресуда, уз оцјену да је Првостепено вијеће правилно утврдило чињенице.








AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >