Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Предмет Чемерно: Причало се да је Енес Дурак водио акцију на Чемерном
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Предмет Чемерно: Причало се да је Енес Дурак водио акцију на Чемерном Штампај Пошаљи
Четвртак, 13 октобар 2022
Емина Диздаревић | 13. октобра 2022 | Detektor.ba

У наставку суђења за злочин почињен у селу Чемерно код Илијаша, свједок Државног тужилаштва је изјавио да је након рата чуо да је акцију на ово село водио Енес Дурак.

Свједок Стипо Иванић се присјетио почетка рата 1992. године када је у његовој мјесној заједници Љубина код Илијаша успостављена дежура коју су држали резервни полицајци и становништво које је било у Територијалној одбрани (ТО).

Према његовом сјећању, Енес Дурак је радио као активни полицајац у мјесту Средње.

Упитан о Велимиру Видаковићу, свједок Иванић је навео како је касније сазнао да он је погинуо на Чемерном.

“Причало се да су у тој акцији учествовале јединице из Брезе, Какња и један дио из нашег насеља – мјесне заједнице Љубина. Од мојих мјештана причало се да је учествовало око 20 људи. Не могу са сигурношћу рећи коме су они припадали јер ја нисам био укључен у те формације”, испричао је свједок. 

Рекао је да му је познат свједок “Г”, за којег је касније сазнао да је био присутан у акцији на Чемерном, али да му он није никада причао о томе. 

За Дурака је рекао да се “причало да је водио ту акцију”.

Тужилаштво БиХ терети бивше команданте и припаднике Армије БиХ, ТО-а, те активног и резервног састава полиције – Џемала Хаџића, Теуфика Турудића, Џемала Смолу, Сенада, Хариса и Бењамина Сикиру, Енеса Дурака, Мирсада, Нусрета и Мирзета Бешлију, те Хамдију Спахића и Нехруа Ганића – да су у јуну 1992. године учествовали у удруженом злочиначком подухвату (УЗП) у селу Чемерно.

Оптужени су да су 10. јуна 1992. извршили напад на Чемерно – пуцањем, бацањем бомби, мучењима и паљењем имовине – што је за резултат имало смрт 30 особа српске националности.

Свједок Марцел Иванић је испричао да је од јесени 1991. године био у резервном саставу полиције, док је крајем априла или почетка јуна наредне године приступио у ТО-у.

Њему је предочена изјава из истраге од 2017. гдје није спомињао да је припадао ТО-и, на шта је свједок рекао да се не сјећа како је рекао да је почетком рата био у резервној полицији. 

За Видаковића је рекао како се накнадно причало да је негдје погинуо, а док је у истрази навео да је погинуо на Чемерном. 

“Није ми познато то. Ја кад сам давао изјаву, инспектор се толико дерао на мене и викао. Вршио је неки притисак”, изјавио је свједок.

Прочитан му је дио из истраге гдје је наведено да је касније чуо да је акцију на Чемерно водио Енес Дурак. Свједок је одговорио да не зна.

Након предочених још неколико разлика у изјавама, свједок је навео како мисли да исказ који је давао у истрази није прочитао, јер му је велик притисак био и једва је чекао изаћи. 

На тврдњу тужиоца Владимира Симовића да је на свједока вршен утицај и да је због тога мијења исказ, Иванић је то негирао.

“Ја се једноставно не сјећам пола ствари о којима тужилац прича”, изјавио је он.

Суђење се наставља 20. октобра.





AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >