Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Којић: Нема одустајања док се Дудаковић и други не нађу у затвору Штампај Пошаљи
Понедељак, 10 октобар 2022
10/10/2022 |  РТРС | Аутор: СРНА

Нико у Републици Српској нема право да одустане док се ратни командант Петог корпуса такозване Армије БиХ Атиф Дудаковић и други не нађу у затвору због ратних злочина над Србима, изјавио је директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Милорад Којић.

- Без обзира на настојање Бошњака да се овај случај обесмисли, а Дудаковићу омогући да и даље носи `ореол хероја`, као и свесрдне подршке правосудних органа на нивоу БиХ њиховој накани, нико у Републици Српској нема право на одустане док се Дудаковић и други не нађу у затвору - рекао је Којић Срни поводом обиљежавања 27 година од злочина над Србима у западној Крајини.

Према његовим ријечима, у случају "Дудаковић", као и у великој већини других који се воде против одговорних за злочине над Србима, ријеч је о отвореној опструкцији и одуговлачењу, уз бројна оправдања која вријеђају здрав људски разум.

Он је напоменуо да је Републички центар понудио да плати трошкове тестирања на вирус корона свима у процесу против Дудаковића, пошто је пандемија била један од разлога што му је суђење прекинуто, али то није сметало да се у другим предметима сасвим нормално одржавају рочишта.

Којић је истакао да су муслиманско-хрватске снаге извршиле етничко чишћење Срба у западној Крајини када је из 13 западнокрајишких општина са вјековних огњишта протјерано најмање 120.000 људи, а њихова имовина уништена и опљачкана.

Он сматра да су минорне казне некима од починилаца овог злочина, те да се одуговлачи процес против најодговорнијих за бруталне злочине над српским цивилима и заробљеним припадницима Војске Републике Српске /ВРС/ у љето и јесен 1995. године.

Којић каже да је, према подацима из пописа жртава Одбрамбемо-отаџбинског рата, од укупног броја страдалих, процентуално највише Срба у БиХ убијено 1992. године, а потом 1995.

Он је навео да је у овом периоду убијено 2.214 људи, међу којима 753 цивила од којих 19 дјеце и 294 жене.

- Још се трага за посмртним остацима 228 људи, међу којима је и припадник ВРС заставник Раде Рогић који је заробљен у близини Босанске Крупе 16. септембра 1995. године - рекао је Којић.

Он је подсјетио да је због бруталности злочина Хашки трибунал одбио да прикаже видео-записе 505. бужимске бригаде на којима се виде измасакрирана тијела и спаљена српска села.

Када је ријеч о масовним гробницама из овог периода, Којић је подсјетио да је у Мркоњић Граду пронађена једна од највећих гробница из које је ексхумирано 181 тијело, док су у мањим гробницама на подручју ове општине ископани посмртни остаци још 176 људи.

- На локалитету Камен, у општини Гламоч, ексхумирани су посмртни остаци 108 људи, на гробљу Царево поље у Јајцу пронађено је 90 тијела, а на Шушњару у Санском Мосту 72 - рекао је Којић.

Он је упитао надлежене није ли овај низ доказа довољан да починиоци и наредбодавци бруталних злочина буду процесуирани и да се коначно промијени устаљена матрица о жртви и злочинцу у протеклом рату.

Којић истиче да о бруталним злочинима који су у то вријеме почињени над српским цивилима и заробљеним припадницима ВРС недвосмислено свједоче и обдукциони налази жртава.

- У Мркоњић Граду су на посмртним остацима констатоване повреде као што су фрактуре костију лобање и других костију нанесене ударцима тупих предмета или тешким механичким оруђем, откинуте главе или други дијелови тијела, ране од убода оштрим механичким оруђем, ране изазване мецима из личног ватреног оружја - навео је Којић.

У Мркоњић Граду данас се обиљежава 27 година од злочина над Србима у западној Крајини.







AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >