Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Мркоњић Град arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Ковач: Послије Алагића одговараће и други злотвори казамата по Херцеговини Штампај Пошаљи
Понедељак, 26 септембар 2022
26/09/2022 | РТРС | Аутор: СРНА

Предсједник Удружења српских логораша Требиња и околине Вукан Ковач рекао је да се нада да ће након хапшења бившег чувара логора "Габела" код Чапљине Аде Алагића, осумњиченог за мучење српских и муслиманских заробљеника, почети да падају и многи други злотвори из казамата по Херцеговини.

Ковач је истакао да је чињеница да је након двије или три деценије правосуђе коначно почело да хапси и оне који су чинили злочине над Србима.

Он је рекао за Вечерње новости да очекује да ће Алагић звани Лав добити казну коју заслужује, а не мизерну као у случају "Дретељ", гдје је осуђен на 18 мјесеци затвора.

- Хапшење Аде Алагића је доказ да ће рука правде закуцати на врата свих који су учествовали у злочинима - рекао је Ковач, подсјећајући да је Алагић био чувар у логорима "Дретељ" и "Габела", кроз које је прошло 120 мушкараца и 70 жена српске националности, а број мртвих и данас се утврђује.

Ковач је подсјетио да не треба заборавити да је на подручју БиХ у рату било око 530 логора за Србе, од чега у Сарајеву 126, а у Херцеговини више од 20.

- На хиљаде Срба је прошло голготу у овим казаматима, а на стотине их је убијено. Многи злочинци су и данас на слободи, као што је био и Алагић - рекао је Ковач.

Он је напоменуо да су "Габела" и "Дретељ" били казамати смрти у које су довођени Срби и Бошњаци из Херцеговине, а њима је управљала Хрватска заједница Херцег-Босна и Хрватско вијеће одбране.

Адо Алагић звани Лав је у БиХ оптужен за мучење затвореника у логору Габела код Чапљине 1993. године, гдје је био задужен за чување логораша.

Ухапшен је 15. септембра у Барселони по међународној потјерници из БиХ због оптужби за ратни злочин, а у Шпанији је користио лажни идентитет.

Алагића у БиХ чека суђење за злочине у логору "Габела" 1993. године код Чапљине, његовог родног мјеста.

Руководиоци логора "Габела" су данас или у бјекству или су осуђени на дугогодишње затворске казне.

Алагић је 2016. године осуђен на једну и по годину затвора за мучење муслиманских затвореника, након што је признао да је, док је био затвореник редар у логору Дретељ, "тукао шлауфом и коцем Мустафу Хоџића, а шипком Семира Балавца".








AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >