Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно arrow Нема термина рочишта за Добровољачку због суспензије судије
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Нема термина рочишта за Добровољачку због суспензије судије Штампај Пошаљи
Петак, 16 септембар 2022
16/09/2022 |  РТРС | Аутор: СРНА

Још није одређен нови термин рочишта у предмету против Ејупа Ганића и осталих девет оптужених за злочине у Добровољачкој улици, након што је отказано рочиште предвиђено за сриједу, 21. септембар, због суспензије једног члана судског вијећа, речено је у Суду БиХ.

- Према информацијама којима Суд БиХ тренутно располаже, одлука Дисциплинске комисије Високог судског и тужилачког савјета БиХ није правоснажна, те из наведеног разлога још није одређен нови термин рочишта - речено је у Суду за Срну.

Првостепена дисциплинска комисија за судије ВСТС-а је на захтјев Канцеларије дисциплинског тужиоца ВСТС-а привремено удаљила од вршења дужности судију Суда БиХ Далилу Бурзић, саопштено је раније из ВСТС-а.
Бурзићева је удаљена са посла до окончања истраге покренуте наредбом о спровођењу истраге Тужилаштва БиХ од 31. августа.

Тужилаштво БиХ подигло је оптужницу за Добровољачку 26. априла, а Суд БиХ је потврдио 12. маја. Оптужени су се на рочишту у јулу изјаснили да нису криви.

Суд БиХ потврдио је оптужницу Тужилаштва БиХ која их терети да су 3. маја 1992. године у Сарајеву извршили напад на колону војника бивше ЈНА, која је била под пратњом УН.

Оптужницу их терети да су 3. маја 1992. године у Сарајеву извршили напад на небрањену мјешовиту колону војника и цивила запослених у бившој ЈНА, која је била под пратњом мировних снага УН.

Оптужени се терете да су у оквиру својих функција и овлаштења у војним, полицијским и цивилним структурама, заједно са подређенима, планирали, подстрекавали и извршили напад на небрањену мјешовиту колону војника и цивила запослених у бившој ЈНА, под пратњом мировних снага УН.

Они се терете и да нису спријечили убиства и рањавања војника и цивила, да су пропустили да казне извршиоце убистава и рањавања, мучили и нечовјечно поступали према заробљеним војницима, да нису спријечили ни казнили извршиоце, те помагали починиоцима након извршеног злочина.

Најављено је да ће током суђења бити саслушано 277 свједока.






AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >