Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Села општине Братунац arrow Суд наредио вјештачење медицинске документације Махмуљина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Суд наредио вјештачење медицинске документације Махмуљина Штампај Пошаљи
Петак, 19 август 2022
19.08.2022 | Срна | Глас Српске 

САРАЈЕВО - Суд БиХ донио је наредбу о вјештачењу достављене медицинске документације осуђеног ратног злочинца Сакиба Махмуљина, којом је од вјештака тражен налаз и мишљење да ли се може лијечити у БиХ, као и да ли може путовати, потврђено је Срни у овој правосудној институцији.

Суд БиХ је ову наредбу донио јуче.

Махмуљину у току кривичног поступка и све до његовог оконачања нису биле изречене мјере забране, одоговор је Суда БиХ на питање Срне да ли ће Суд расписати потјерницу и покренути процес екстрадиције Махмуљина из Турске, с обзиром на то да је ријеч о лицу које је правоснажно осуђено на осам година затвора.

У Суду БиХ раније је речено да Махмуљин није упућен на издржавање казне затвора јер се, према обавијести коју је доставио његов бранилац, налази на лијечењу у Турској.

Из Републике Српске раније је истицано да се по хитном поступку мора покренути процедура екстрадиције Махмуљина из Турске и да се у вези са његовим бјекством мора поставити питање одговорности надлежних у Суду БиХ.

Директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих Милорад Којић оцијенио је да је Суд БиХ саучесник у бјекству Махмуљина у Турску, јер нису издали упутни акт.

Некадашњи командант Трећег корпуса такозване Армије БиХ Сакиб Махмуљин напустио је почетком августа БиХ и, умјесто у затвор, отишао је у Турску.

Суд БиХ је крајем априла изрекао Махмуљину правоснажну затворску казну од осам година због застрашујућих злочина над заробљеним српским цивилима, санитетским особљем и војницима на подручју Озрена и Возуће 1995. године.







AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >