Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Чемерно (Илијаш) arrow Хаџић Џемал и остали: Сазнања о покољу у Чемерном
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Хаџић Џемал и остали: Сазнања о покољу у Чемерном Штампај Пошаљи
Петак, 27 мај 2022
26. Маја 2022 | Detektor.ba

У наставку суђења за злочин почињен у Чемерном (опћина Илијаш), свједокиња Тужилаштва Босне и Херцеговине је казала да је чула како је у овом мјесту био покољ и силовање цивила.

Нада Ковачевић је испричала да је до 16. јуна 1992. живјела с породицом у Брези, док је њен брат Ненад Обрадовић пред рат отишао у Чемерно, гдје се налазио и 10. јуна 1992. године.

Испричала је да је он тога дана рањен те да је од њега чула "да је горе било силовање и убијање цивила и да га је комшија Сенад ранио рафалом у десну ногу". Додала је да је од полиције чула о дешавањима и од Душана Решевића.

“Причао је да је чуо силовање жена, цивила, и да је видио Милоша да су га заклали”, изјавила је Ковачевић, додавши да се њен брат након тога закопао у ђубре, гдје се онесвијестио, те да су “рањене цивиле у шталу ставили и запалили”, приликом чега су њему изгорјеле рука и нога.

Додала је да је у томе учествовала “војска из Брезе и да је био комшија Енвер – наводно да су они по селу извиђали”.

На упит тужитељице Маријане Чобовић ко је учествовао у томе, свједокиња је казала: “Сикире и Смоле”, те да су “други били из Какња и Брезе”. Изјавила је да јој је брат након тога отишао у болницу, гдје се лијечио, да је имао психичке посљедице те да је она чула како он током спавања дозива имена Милоша, Ранка и Бранка.

Ковачевић је посвједочила да јој је муж Ненад испричао да је нађен дневник у којем су уписана имена “тих горе на Чемерном што су били”. Додала је да је наводно дневник водио извјесни Смоло.

“Муж ми је испричао да је дневник нађен на линији”, рекла је Ковачевић, додавши да је њен брат отишао на Чемерно јер су горе имали породицу.

Тужилаштво БиХ терети бивше припаднике Територијалне одбране (ТО) те активног и резервног састава полиције – Џемала Хаџића, Теуфика Турудића, Џемала Смолу, Сенада, Хариса и Бењамина Сикиру, Енеса Дурака, Мирсада, Нусрета и Мирзета Бешлију те Хамдију Спахића и Нехруа Ганића – да су у јуну 1992. године учествовали у удруженом злочиначком подухвату (УЗП) у селу Чемерно.

Оптужени су да су 10. јуна 1992. извршили напад на Чемерно пуцањем, бацањем бомби, мучењима и паљењем имовине, што је за резултат имало смрт 30 особа српске националности.

Током унакрсног испитивања, Ковачевић је казала да се не сјећа имена полицајаца од којих је чула шта се десило на Чемерном те да нема сазнања да је њен брат тада био војник и носио униформу. Објаснила је да је њен брат рањен на ливади, након чега је допузао до штале те се укопао у ђубре.

Потврдила је да је пронађен ратни дневник у којем су постојала имена лица која су ту учествовала, али да није видјела дневник, него чула од мужа. Рекла је да је њен брат преминуо 2006. године, од посљедица рањавања.

На упит Ифета Ферагета, адвоката седмооптуженог Дурака, свједокиња је потврдила да је њен брат више пута лијечен због психичких проблема. Изјавила је да њен брат није био болестан прије рата те да јој је познато да је служио војску, али да не зна да је носио униформу у рату. Негирала је да је више пута био рањаван.

Спахићева Одбрана је уложила приговор, казавши да брат Ненад Обрадовић није предмет оптужнице као оштећени.

Суђење се наставља 23. јуна.



Аида Трепанић


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >