Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Ганић наредио напад на војнике
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Ганић наредио напад на војнике Штампај Пошаљи
Четвртак, 19 мај 2022
18.05.2022 | М. Обрадовић - Вести

Породице жртава и сви остали који траже правду за злочин над војницима ЈНА у Добровољачкој улици у Сарајеву 1992. године одахнули су након што је објављена информација да је Суд БиХ потврдио оптужницу против 10 особа на челу са ратним чланом Председништва РБиХ Ејупом Ганићем које терете за ово злодело. Сада следи, према свим очекивањима, неизвестан, али и прилично дуг процес о чему најбоље сведоче детаљи из оптужнице које је Тужилаштво БиХ објавило на свом сајту.

Подсетимо, тужиоци намеравају да саслушају чак 277 сведока и приложе више од 500 материјалних доказа што ће, по тврдњама из Српске, бити сасвим довољно да Ганић и остатак екипе буду осуђени на дугогодишње затворске казне.

– Тужиоци имају сасвим довољно доказа. Наравно, неповерење у правосуђе БиХ и даље постоји, али све наводи на закључак да је овај случај са становишта квалитета доказа врло јак у корист Тужилаштва БиХ – каже за наш лист Милорад Којић, директор Републичког центра за истраживање рата и ратних злочина Српске.

У оптужници је наведено да Ејуп Ганић, Заим Бацковић, Хамид Бахто, Хасан Ефендић, Фикрет Муслимовић, Јусуф Пушина, Бакир Алиспахић, Енес Бездроб, Исмет Дахић и Махир Жишка нису спречили убиства и рањавање цивила и војника, те да нису казнили извршиоце убистава и рањавања. Они су, како се наводи, оптужени да су мучили и нечовечно поступали према заробљеним војницима, те да су помагали починиоцима након извршења злочина.

Оптужница се односи на догађаје од 3. маја 1992. године, на страдање осам жртава са утврђеним идентитетом, међу којима има и цивила и санитетског особља, рањавање 24 особе, заробљавање више десетина војника и цивила који су мучени и злостављани.

Ејуп Ганић је оптужен да је поступио супротно одлуци Председништва БиХ и игнорисао договор о мирном одласку колоне из Сарајева, те да је искористио свој ауторитет као члан Председништва РБиХ, и подстрекао руководни кадар Територијалне одбране, међу којима и Бацковића, да нареди припадницима ТО да нападом пресеку и зауставе колону. Наводи се и да је знао да услед тога може доћи до убистава, рањавања и нечовечног поступања према лицима из колоне.

– Бацковић је, као члан Оперативног центра штаба ТО РБиХ и надређен свим припадницима и јединицама ТО, издао путем радио-везе наређење за напад на колону и заробљавање свих лица у колони – наведено је у оптужници уз напомену да је знао и био свестан да може доћи до убистава.

Хамид Бахто, као командант Општинског штаба ТО Стари Град, после Бацковићеве наредбе је наредио заустављање и напад. У оптужници се наводи да су у присуству Бахта жртве убијене, заробљене и мучене – у главу и леђа су ударане кундаком од пушке, шакама, ногама и опасачима, те да је он све то прећутно одобрио и подржао.

Такође, Ефендићу који је тада био командант Републичког штаба ТО РБиХ се, између осталог, ставља на терет да приликом саслушања заробљеника, у згради ФИС, није спречио злостављања, него их је и сам називао погрдним именима, псујући им “четничку мајку”, уз претње да им нема спаса.


Раздвојили 2. и 3. мај

Саговорник “Вести” из правосудних кругова каже да су тужиоци очигледно раздвојили догађаје од 2. и 3. маја, што је претходних деценија често стављано у исти контекст.

– Напад на колону у Добровољачкој се догодио 3. маја, а 2. маја на улицама Сарајева десили су се велики сукоби војника ЈНА и локалних муслиманских јединица. И тада је погинуло неколико десетина војника, али тај догађај се не може сврстати у категорију класичне заседе која се догодила дан касније – каже наш извор.


Све урађено с умишљајем

Симо Тушевљак, главни инспектор МУП-а РС за истраживање ратних злочина, изјавио је да је сада најважније да је Суд БиХ потврдио оптужницу и да ће тим лицима бити суђено, да ће морати да седе на оптуженичкој клупи и слушају доказе и сведоке.

– Показали смо да је почињен злочин над припадницима ЈНА, не само у Добровољачкој улици, већ да је кренуо од 2. маја и да је био континуиран и организован – рекао је Тушевљак.


Заташкавали случај

Ејуп Ганић је свакако највећа и најпознатија “зверка” међу оптуженима, али и остатак екипе није непознат широј јавности по ратном, али и поратном ангажману. Међу њима су свакако Јусуф Пушина и Бакир Алиспахић који су тог маја 1992. били руководеће личности у МУП-у РБиХ, а које тужиоци терете да нису предузели кораке на идентификацији извршилаца, обезбеђењу места извршених кривичних дела, нити да су помогли прикупљање доказа и подношење кривичних пријава надлежном тужилаштву.

– У преводу, Пушина и Алиспахић су оптужени да су учинили све да заташкају случај. Три деценије тврде да није било злочина, али се испоставља да су учинили све да заташкају тај догађај. Зашто би заташкавали нешто што се није догодило – каже извор “Вести” из правосудних кругова.



https://www.vesti-online.com/ganic-naredio-napad-na-vojnike/


 




AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >