Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Мркоњић Град arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Ковачевић: Кроз судски процес доказати истину о злочину у Добровољачкој Штампај Пошаљи
Понедељак, 02 мај 2022
БАЊАЛУКА - Кроз судски процес треба доказати истину о злочину у Добровољачкој улици у Сарајеву, и са те стране добро је што је и након 30 година дошло до оптужнице, рекао је некадашњи генерал-мајор ЈНА Душан Ковачевић, гостујући у Јутарњем програму РТРС-а.

- У том процесу ће се моћи побити лажна истина коју причају сво вријеме у Сарајеву. Они су интезивно радили на томе да се не подигне оптужница, јер имали су сво вријеме Суд БиХ под својом контролом, односно СДА га контролише - нагласио је Ковачевић, који је и сам био у колони која је нападнута, у санитетском возилу, гдје је од осам официра, њих троје смртно страдало. Ковачевић је тада рањен.

Истакао је да ипак има сумње, поготово након што је Суд БиХ у првостепеној пресуди ослободио Драгана Викића, ратног команданта Специјалне јединице Министарства унутрашњих послова РБиХ оптужби за ратни злочин над војницима ЈНА у Великом парку у Сарајеву.

У Источном Сарајеву и Сарајеву сутра ће бити обиљежено 30 година од злочина над припадницима ЈНА у Добровољачкој улици.

Овај догађај организује Одбор Владе Републике Српске за његовање традиција ослободилачких ратова.

Према програму ове меморијалне манифестације под називом "Страдање припадника ЈНА у Сарајеву - Добровољачка улица", у Цркви Светог великомученика Георгија у Миљевићима у Источном Сарајеву од 10 до 10.20 часова биће служен парастос за убијене припаднике ЈНА.

    а 10.40 часова планиран је полазак аутобуса за Добровољачку улицу (данас Улица Хамдије Крешевљаковића), а за 11 часова мирна шетња са цвијећем, док је повратак у Источно Сарајево предвиђен за 11.50 часова.

    Програм ће бити реализован уз присуство највиших званичника Републике Српске, српских представника у заједничким институцијама БиХ, руководства градова и општина, чланова породица погинулих припадника ЈНА, преживјелих учесника, као и представника Трећег пјешадијског (Република Српска) пука Оружаних снага БиХ.

    Очекује се присуство и представника невладиних организација и удружења од јавног интереса проистеклих из протеклог одбрамбено-отаџбинског и Народноослободилачког рата, те градских и општинских удружења и грађана, најављено је из Одбора Владе Републике Српске за његовање традиција ослободилачких ратова.

Тужилаштво БиХ подигло је недавно оптужницу за злочине над припадницима ЈНА у Добровољачкој улици у против Ејупа Ганића, Заима Бацковића, Хамида Бахта, Хасана Ефендића, Фикрета Муслимовића, Јусуфа Пушине, Бакира Алиспахића, Енеса Бездроба, Исмета Дахића и Махира Жишка.

Истрага је настављена због сумње да је почињен ратни злочин, а одлуком је ван снаге стављена ранија наредба о обустављању истраге од 17. јануара 2012. године у односу на пет лица, те је наређено поновно отварање истраге.

Почетком маја 1992. године, злочин над  војницима, официрима и грађанским лицима на служби у ЈНА, током договореног мирног повлачења из Сарајева, починили су припадници такозване Армије РБиХ, Територијалне одбране РБиХ и, посебно, паравојних муслиманских фаланги којима су командовали освједочени предратни криминалци.

Нападом у Добровољачкој улици на колону ЈНА, која се почетком маја 1992. године мирно повлачила из Сарајева према споразуму и уз гаранцију мировних снага УН на челу са генералом Луисом Мекензијем, руководили су тадашњи члан Предсједништва БиХ Ејуп Ганић и руководство такозване РБиХ.

Иако је за безбједност војника гарантовао тадашњи предсједник Предсједништва БиХ Алија Изетбеговић, колона ЈНА није безбједно изашла из Сарајева, већ је прекинута и нападнута.

За само неколико дана мучки су убијена 42 припадника ЈНА, 71 је рањен, док их је 207 заробљено. Први напад је извршен 2. маја нападом на Дом ЈНА, а све касарне ЈНА у овом граду биле су блокиране и под опсадом муслиманских паравојних снага, које су им искључиле струју, воду и телефон.

Биланс крвавог пира износи 42 убијена војника и цивила, и то у Дому ЈНА један, Радничком универзитету "Ђуро Ђаковић" три, на Скендерији 14, Добровољачкој улици девет, а на другим локацијама у Сарајеву 13.

Према националном саставу, убијена су 32 Србина, шест Хрвата, два муслимана и два Албанца, од којих 10 официра, 28 војника и четири грађанска лица која су радила у ЈНА.


https://www.glassrpske.com/cir/novosti/vijesti_dana/kovacevic-kroz-sudski-proces-dokazati-istinu-o-zlocinu-u-dobrovoljackoj/409344


 


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >