Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Љубиње arrow Хронологија догађаја у општини Љубиње
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Бројна реаговања на пресуду Махмуљину - Казна није адекватна почињеном кривичном дјелу Штампај Пошаљи
Петак, 29 април 2022
28/04/2022 |  Аутор: РТРС

Поводом пресуде некадашњем команданту Трећег корпуса тзв. Армије БиХ Сакибу Махмуљину који је другостепеном пресудом осуђен на осам година затвора јер је суд закључио да није спријечио злочине припадника одреда "Ел муџахедин" над Србима на подручју Возуће и Завидовића, данас из Српске бројна реаговања.


Данашња пресуда Махмуљину вријеђа српски народ, породице погинулих и свједоке, истакао је предсједник Предсједништва Борачке организације Републике Српске Александар Савић.

Предсједница Удружења жена жртава рата Републике Српске Божица Живковић Рајилић сматра да пресуда по ко зна који пут само потврђује да правосуђе БиХ ради једнострано на штету српског народа и Републике Српске.

Директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Милорад Којић изразио је незадовољство пресудом, истичући да казна није адекватна почињеном кривичном дјелу.

Предсједник Савеза логораша Републике Српске Анђелко Носовић сматра да је пресуда Махмуљину мала, те да представља нову потврду да Суд БиХ ради на штету српског народа и Републике Српске.

- Ова пресуда по ко зна који пут показује дугогодишњи уходани начин рада Суда БиХ на штету српског народа и Републике Српске - рекао је Носовић.

Предсједник Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Вељко Лазић сматра да пресуда вријеђа српске жртве рата и Републику Српску.

- Ова пресуда по ко зна који пут само потврђује да правосуђе БиХ ради по двоструким стандардима на штету Срба и Републике Српске, а у функцији бошњачке политике - рекао је Лазић.

Апелационо вијеће Суда БиХ изрекло је недопустиво благу казну Махмуљину који је морао да одговара и за злочин против човјечности чије обиљежје имају сва злодјела која су чинили муџахедини под његовом командом, рекао је главни инспектор МУП-а Републике Српске за истраге ратних злочина Симо Тушевљак.

Тушевљак истиче да је казна Махмуљину морала да буде много већа, подсјетивши да су на подручју Возуће и Завидовића, које је било под његовом командом, и уз сагласност тадашњег њиховог врховног команданта доведени муџахедини који и данас чине стравичне злочине по свијету.

Предсједник Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Сребренице Бранимир Којић рекао је да је пресуда "посљедњи ексер који је закуцан у ковчег правосуђа на нивоу БиХ".

- Иако је одговоран за монструозне злочине одреда `Ел муџахедин` који су били под његовом командом, Махмуљин је осуђен на мизерну казну од осам година по Кривичном закону СФРЈ и цијели судски процес је био на слободи - навео је Којић.

Данашња пресуда Махмуљину је срамотна је, истакао је предсједник Одбора за заштиту права Срба у Федерацији БиХ Ђорђе Радановић и констатова да је ово још једна потврда да нема судске правде за Србе.

Пресуда Махмуљину је изругивање жртвама, оцијенио је стручњак за безбједност Џевад Галијашевић. Он је подсјетио да се у западним земљама, прије свега САД, за слична кривична дјела изричу вишеструке доживотне робије.

Вишедеценијско некажњавање главнокомандујућих у такозваној Армији БиХ за злочине над Србима допринијело је да се припадници злогласног одреда "Ел муџахедин" и радикални исламисти, који су починили невиђена звјерства над српским цивилима и припаницима Војске Републике Српске у Завидовићим и Возући интегришу у БиХ друштво, изјавио је сенатор Републике Српске Миливоје Иванишевић.

Он каже да је псеудо-кажњавање бошњачких команданата за злочине над Србима у БиХ безначајно, жалосно и смјешно у исто вријеме.


https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=471748


 


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >