Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow У медијима arrow Викић и Пушина ослобођени оптужбе за ратни злочин у Сарајеву
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Викић и Пушина ослобођени оптужбе за ратни злочин у Сарајеву Штампај Пошаљи
Четвртак, 21 април 2022
21.04.2022 |Срна | Глас Српске

САРАЈЕВО - Суд БиХ данас је првостепеном пресудом ослободио бившег команданта Специјалне јединице МУП-а такозване РБиХ Драгана Викића, помоћника министра унутрашњих послова тадашње БиХ Јусуфа Пушину, те Нермина Узуновића и Младена Човчића, оптужене за убиство припадника ЈНА 22. априла 1992. године у Сарајеву.

Оптужница их терети да су, као припадници полицијских и безбједносних структура, у вријеме оружаног сукоба између такозване Армије РБиХ и Територијалне одбране и резервног састава ЈНА, која је била под контролом Војске Републике Српске у априлу 1992. године знали и били информисани о заробљавању осам војника.

Према оптужници, заробљеници су уз Викићево знање спроведени у подрум Дома, а потом у Велики парк, гдје су их, након претходног малтретирања, оптужени Узуновић звани "Шок" и Човчић звани "Рогатица" с њима познатим лицима, међу којима су били Неџад Херенда и Нермин Јусић, убили пуцајући из ватреног оружја.

Образлажући пресуду, предсједавајући Судског вијећа Зоран Божић је рекао да Тужилаштво није понудило доказе да су оптужени починили кривично дјело које им се ставља на терет.

Викић је ослобођен у својству команданта Одреда милиције Министарства унутарњих послова тадашње Републике БиХ, Пушина у својству помоћника министра за униформисану полицију, а Узуновић и Човчић као припадници резервног састава полиције.

Божић је изјавио да Тужилаштво БиХ није доказало да су Узуновић и Човчић учествовали у убиству војника ЈНА у Великом парку, као ни да су тијела касније превезли на Дариву гдје су и запаљена.


Тушевљак: Суд БиХ у функцији амнестирања одговорних за злочине над Србима

Ослобађајућа првостепена пресуда Суда БиХ у предмету "Велики парк" потврда је да правосудне институције БиХ амнестирају једну страну у конфликту у БиХ и истовремено подривају повјерење бораца из Републике Српске у правни поредак ове земље, изјавио је Срни предсједник општинске Борачке организације Источног Новог Сарајева Драгиша Тушевљак.

"Ослобађање Драгана Викића и његових саучесника који су знали да су побијени српски војници чији посмртни остаци су бачени у ријеку Миљацку, а нека тијела су и спаљена, представља потврду да се пресуде доносе на штету српског народа", рекао је Тушевљак.

Он је додао да је првостепена пресуда Суда БиХ срамота правосуђа ове земље.

Судско вијеће је утврдило да ниједан свједок није споменуо Човчића као извршиоца ових радњи.

"Једино је свједок Ф током истраге директно инкриминисао Узуновића, да би током судског процеса рекао да му је страни тужилац пријетио да мора потписати изјаву коју му је дао", навео је Божић.

Он је додао да је овај свједок дао пет различитих изјава, тако да Судско вијеће није могло поклонити вјеру његовим исказима.

"Неспорно је да су припадници ЈНА убијени. Посмртни остаци Зорана Марковића и Вељка Вујичића ексхумирани су на градској депонији, док се за остале још ништа не зна", рекао је Божић.

Према његовим ријечима, Тужилаштво није доказало ни да су Викић и Пушина знали или могли знати како су њихови подређени починили убиства и пропустили да казне починиоце.

Бројни свједоци су, како је навео, потврдили да је јединица Јуке Празине била независна од Викића, као и да Викић није имао никакве везе са Неџадом Херендом који је директно одговарао Бакиру Даутбашићу из СДБ-а.

"Викић није знао, нити је могао знати да ће заробљеници бити доведени у Дом полиције, након чега је наредио да се одатле одведу", рекао је Божић.

Он је додао да Судско вијеће није могло утврдити да је он био надређен Викићу, као и да се није могло утврдити да је знао да је извршено убиство.

Оптужени у овом предмету ослобођени су плаћања трошкова судског поступка, док су сродници оштећених упућени на парнични поступак.

На ову пресуду постоји могућност жалбе у року од 15 дана од дана пријема писменог отправка.


https://www.glassrpske.com/cir/novosti/vijesti_dana/vikic-i-pusina-oslobodjeni-optuzbe-za-ratni-zlocin-u-sarajevu/407848



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >