Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Мркоњић Град arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Орашје: Тужилаштво уложило десетину материјалних доказа на суђењу Матузовићу и др. Штампај Пошаљи
Среда, 30 март 2022
30/03/2022 |  РТРС | Аутор: СРНА

На суђењу десеторици припадника Хрватског вијећа одбране, оптуженим за ратни злочин над српским цивилима и ратним заробљеницима на подручју Орашја 1992. и 1993. године, Тужилаштво БиХ уложило је више десетина неспорних материјалних доказа за које су одбране имале приговор аутентичности или релевантности.

Тужилац Миланко Кајганић уложио је, између осталог, спискове команде, као и наређења батаљонима и јединицама, распореде за организацију, наређења за претрес куће од 3. јуна 1992. као и за изолацију српског становништва од 11. јуна 1992. године, на којем стоји потпис оптуженог Ђуре Матузовића.

Кајганић је рекао да су сви документи који су наведени у пропратном акту достављени од Министарства одбране.

Тужилац је уложио и документацију на којој се помиње изузимање људи из изолације за рад и документ који представља захтјев за додјелу људства од 7. октобра 1992. године на којем стоји потпис оптуженог Јосе Недића.

Матузовићев бранилац, адвокат Владо Адамовић рекао је да, иако у пропратном акту пише како су документи овјерени, не указује да ли су документи оригинали или копије и напоменуо да недостаје печат овјере.

- Ти документи нису овјерени на законом прописан начин - додао је Адамовић.

Он тврди да у наређењу за претрес и изолацију Срба није потпис оптуженог Матутовића, додајући да се на више докумената појављује, како је рекао, "мистериозни потпис" који не одговара ниједном од оптужених у овом предмету.

Бранилац Сенка Ножица додала је да документи које је презентовало Тужилаштво имају само печат поријекла документа, преноси Бирн.

- Одбрана спори све документе на којима нема потврде да је оригинал - рекла је Ножица.

И Недићев бранилац Лејла Човић рекла је да има примједбу на аутентичност документа с обзиром на то да оспорава потпис и да је, како је рекла, на два мјеста дописано руком, мимо куцаног текста.

Обране Матузовића, Иве и Таде Оршолића и Марка Доминковића имале су примједбу на све материјалне доказе који су уложени од Тужилаштва на данашњем рочишту.

За злочине у Орашју оптужени су генерал ХВО-а Ђуро Матузовић, Иво и Тадо Оршолић, Марко Доминковић, Јосо Недић, Марко Блажановић, Мато и Анто Живковић, Стјепо Ђурић и Мирко Јурић.

Према оптужници, они су злочине починили као припадници командних структура ХВО-а и полиције у Орашју, те припадници војне полиције.

На терет им је стављен прогон српског становништва, и то убиствима, затварањем или другим тешким одузимањем слободе, мучењима, силовањима и другим нечовјечним дјелима.

Матузовић, Живковић и Ђурић оптужени су и да су, заједно са њима познатим припадницима војне полиције ХВО-а, у шупи у Доњој Махали и у логору у основној школи у том мјесту, учествовали у убиствима, мучењу и нечовјечном поступању према ратним заробљеницима.

Наставак суђења заказан је за 13. април.


https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=468515


 

AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >