Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Орашје: Тужилаштво уложило десетину материјалних доказа на суђењу Матузовићу и др.
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Орашје: Тужилаштво уложило десетину материјалних доказа на суђењу Матузовићу и др. Штампај Пошаљи
Среда, 30 март 2022
30/03/2022 |  РТРС | Аутор: СРНА

На суђењу десеторици припадника Хрватског вијећа одбране, оптуженим за ратни злочин над српским цивилима и ратним заробљеницима на подручју Орашја 1992. и 1993. године, Тужилаштво БиХ уложило је више десетина неспорних материјалних доказа за које су одбране имале приговор аутентичности или релевантности.

Тужилац Миланко Кајганић уложио је, између осталог, спискове команде, као и наређења батаљонима и јединицама, распореде за организацију, наређења за претрес куће од 3. јуна 1992. као и за изолацију српског становништва од 11. јуна 1992. године, на којем стоји потпис оптуженог Ђуре Матузовића.

Кајганић је рекао да су сви документи који су наведени у пропратном акту достављени од Министарства одбране.

Тужилац је уложио и документацију на којој се помиње изузимање људи из изолације за рад и документ који представља захтјев за додјелу људства од 7. октобра 1992. године на којем стоји потпис оптуженог Јосе Недића.

Матузовићев бранилац, адвокат Владо Адамовић рекао је да, иако у пропратном акту пише како су документи овјерени, не указује да ли су документи оригинали или копије и напоменуо да недостаје печат овјере.

- Ти документи нису овјерени на законом прописан начин - додао је Адамовић.

Он тврди да у наређењу за претрес и изолацију Срба није потпис оптуженог Матутовића, додајући да се на више докумената појављује, како је рекао, "мистериозни потпис" који не одговара ниједном од оптужених у овом предмету.

Бранилац Сенка Ножица додала је да документи које је презентовало Тужилаштво имају само печат поријекла документа, преноси Бирн.

- Одбрана спори све документе на којима нема потврде да је оригинал - рекла је Ножица.

И Недићев бранилац Лејла Човић рекла је да има примједбу на аутентичност документа с обзиром на то да оспорава потпис и да је, како је рекла, на два мјеста дописано руком, мимо куцаног текста.

Обране Матузовића, Иве и Таде Оршолића и Марка Доминковића имале су примједбу на све материјалне доказе који су уложени од Тужилаштва на данашњем рочишту.

За злочине у Орашју оптужени су генерал ХВО-а Ђуро Матузовић, Иво и Тадо Оршолић, Марко Доминковић, Јосо Недић, Марко Блажановић, Мато и Анто Живковић, Стјепо Ђурић и Мирко Јурић.

Према оптужници, они су злочине починили као припадници командних структура ХВО-а и полиције у Орашју, те припадници војне полиције.

На терет им је стављен прогон српског становништва, и то убиствима, затварањем или другим тешким одузимањем слободе, мучењима, силовањима и другим нечовјечним дјелима.

Матузовић, Живковић и Ђурић оптужени су и да су, заједно са њима познатим припадницима војне полиције ХВО-а, у шупи у Доњој Махали и у логору у основној школи у том мјесту, учествовали у убиствима, мучењу и нечовјечном поступању према ратним заробљеницима.

Наставак суђења заказан је за 13. април.


https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=468515


 

AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >