Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow У медијима arrow Одржано рочиште о изручењу Османа Османовића Сарајеву
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Одржано рочиште о изручењу Османа Османовића Сарајеву Штампај Пошаљи
Понедељак, 23 децембар 2019
23/12/2019 |  11:53 | Извор: СРНА

У Београду је одржано рочиште у вези са одлуком о изручењу надлежном органу БиХ окривљеног Османа Османовића, некадашњег управника логора у Горњем Рахићу, а одлуку о томе донијеће ванпретресно вијеће Вишег суда у Београду, речено је Срни у Тужилаштву Србије за ратне злочине.

Рочиште је одржано пред судијом за претходни поступак Вишег суда у Београду, Одјељење за ратне злочине, ради одлуке о изручењу окривљеног Османа Османовића надлежном органу БиХ, наводи се у писаном одговору овог тужилаштва.

Након одржаног рочишта, како се додаје, списи предмета биће достављени ванпретресном вијећу Вишег суда у Београду, Одјељење за ратне злочине које ће одлучити о молби за изручење.

На одлуку ванпретресног вијећа Вишег суда у Београду, странке ће имати право жалбе Апелационом суду у Београду.

- Што се тиче притвора, суд по службеној дужности контролише притвор сваких 30 дана - наводи Тужилаштво.

Тужилаштво БиХ је крајем новембра од Србије затражило изручење држављанина БиХ Османа Османовића зато што су наведени злочини почињени на територији БиХ, жртве су држављани те земље, а докази и свједоци се налазе у БиХ.

Виши суд у Београду је 25. новембра, на приједлог Тужилаштва Србије за ратне злочине, одредио притвор некадашњем припаднику такозване Армије БиХ Осману Османовићу због сумње да је извршио ратни злочин над српским цивилима и ратним заробљеницима у љето 1992. године у Горњем Рахићу на подручју Брчког.

Османовић је осумњичен да је током љета 1992. године у логору "Расадник" у Горњем Рахићу на подручју Брчког, као припадник Хрватског вијећа одбране /ХВО/, касније такозване Армије БиХ, заједно са више припадника те јединице наносио повреде, мучио, злостављао и застрашивао цивиле и заробљене припаднике Војске Републике Српске.

Османовић је у суботу увече, 23. новембра, ухапшен на прелазу Сремска Рача између БиХ и Србије и било му је одређено полицијско задржавање до 48 часова.


https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=363274





AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >