Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow У медијима arrow Суђење Махмуљину: Репродукован исказ свједока одбране Шаћира Арнаутовића
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Суђење Махмуљину: Репродукован исказ свједока одбране Шаћира Арнаутовића Штампај Пошаљи
Уторак, 08 март 2022
08/03/2022 |  РТРС | Аутор: СРНА

У наставку обновљеног суђења некадашњем команданту Трећег корпуса такозване Армије БиХ Сакибу Махмуљину, оптуженом да није спријечио злочине које су починили припадници одреда "Ел муџахедин" на подручју Возуће и Завидовића 1995. године, данас је саслушан репродуковани исказ свједока одбране Шаћира Арнаутовића који је дао током првостепеног поступка.

Арнаутовић, који је био замјеник начелника Управе службе војне безбједности Трећег корпуса, тада је изјавио да одред "Ел муџахедин" није био у систему руковођења и командовања и да над том јединицом није постојала ефективна контрола.

Тужилац Седим Идризовић предочио је свједоку неколико докумената с краја 1995. у којима се наводи да "`Ел муџахедин` не нарушава систем руковођења и контроле", да је "Одред под контролом Трећег корпуса", као и да је "једна од најдисциплинованијих јединица након бриљантних побједа на Озрену".

Арнаутовић се није сагласио с тужиоцем да се ти наводи косе са његовим тврдњама, него је изразио сумњу у стручност младог оперативца који је сачинио један од докумената.

Упитан да ли ангажовање неке јединице показује ефективну контролу, Арнаутовић је рекао да је то ствар процјене команданта са својим штабом.

Свједок је рекао да је у мају 1995. године донесен план реализације оперативне акције "Врандук" с циљем стављања "Ел муџахедина" под контролу или расформирања јединице, што су одобрили челни људи војске и полиције.

Акција "Врандук", како је рекао, за такозвану Армију БиХ и Предсједништво РБиХ престала је с одласком страних бораца преко границе, али су безбједносне службе наставиле рад на посљедицама њиховог дјеловања.

Суд БиХ је 22. јануара прошле године првостепеном пресудом осудио Махмуљина на јединствену казну од десет година затвора за злочине над заробљеним српским цивилима и војницима на подручју Завидовића и Возуће 1995. године.

Тужилаштво се жалило на висину изречене казне Махмуљину за убиства заробљених припадника Војске Републике Српске и нечовјечно поступање према заробљеницима, цивилима и рањеницима у првостепеном поступку, док се одбрана жалила по свим основама, укључујући битне повреде кривичног поступка, те погрешно и непотпуно утврђено чињенично стање.

И Тужилаштво и одбрана предложили су репродуковање више доказа, али је Судско вијеће процијенило да је неопходно поново саслушати исказе осам свједока, пет по приједлогу Тужилаштва и три које је предложила одбрана.

Наставак суђења пред Апелационим вијећем Суда БиХ заказан је за 29. март, када је планирано изношење завршних ријечи Тужилаштва.


https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=466086



 


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >