Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно arrow Судите Орићу за Кравицу
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Судите Орићу за Кравицу Штампај Пошаљи
Недеља, 20 фебруар 2022
 Кравица, 7. јануар 1993. Фото: screenshot
19.02.2022 | Ђорђе Баровић - Вести

Бранимир Којић, председник Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Сребренице, најавио је за уторак, 22. фебруара, велики протест испред Суда и Тужилаштва БиХ у Сарајеву на коме ће затражити отварање истраге и подизање оптужница за злочине у десетак села Подриња где је током рата убијено више стотина српских цивила, махом жена, деце и стараца.

– За ове злочине нико никада није одговарао. Зато сада захтевамо да Тужилаштво БиХ више не затвара очи и не скрива истину, већ што пре отвори више одвојених предмета и то за злочине у селима: Кравица, Скелане, Горњи Магашићи, Јежештица, Подравања… – каже Којић и објашњава да скуп организују Општинска организација породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Сребреница у сарадњи са Републичком организацијом породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила.

– Захтев смо већ поднели МУП-у Кантона Сарајево, а симболично смо почетак протеста заказали за пет до 12, јер више не можемо да чекамо. Време чини своје. Све је мање преживелих жртава и сведока тих догађаја. И српске жртве ваљда имају право на правду – каже Којић и додаје да ће од правосудних институција БиХ захтевати да се у свим тим предметима на првом месту нађе Насер Орић, бивши командант тзв. Армије БиХ у Сребреници, а затим и сви његови потчињени и директни извршиоци убистава.

Директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражења несталих Републике Српске Милорад Којић каже за “Вести” да су захтеви и протест породица легитиман начин да се утиче на правосудне институције у БиХ како би многи некажњени злочини над Србима напокон добили судски епилог, а жртве задовољење правде.

– МУП РС је у више наврата достављао Тужилаштву БиХ све релевантне доказе. Реч је о десетинама хиљада страница доказа, али и аутентичних сведочења преживелих. Нажалост, године пролазе, а правосуђе БиХ и даље показује апсолутну пристрасност када је реч о злочинима над Србима – каже Којић.

На питање колико је реално очекивати да се Насер Орић по трећи пут нађе на оптуженичкој клупи, овог пута за ратне злочине почињене у Кравици, Скеланима и другим селима око Сребренице, Милорад Којић каже да за то не постоји никаква правна препрека.

– Чињеница је да је он у Хашком трибуналу и пред Судом БиХ одговарао и на крају ослобођен, али само за неке ратне злочине било по командној или индивидуалној одговорности. То га не аболира могућности да буде оптужен за сва она кривична дела којима се ни Хаг ни Суд БиХ, из несхватљивих разлога, уопште нису ни бавили.

Истовремено, и у процесима где је Орић ослобођен, у тим пресудама јасно стоји да су се ти злочини одиграли, па не видим ни један разлог због чега Тужилаштво БиХ управо у тим предметима не започне процесуирање његових потчињених и директних извршилаца – истиче Милорад Којић.

Крвави Божић

Бранимир Којић каже да је Тужилаштво БиХ, под притиском јавности, започело истрагу у случају злочина у селу Кравица на православни Божић, 7. јануара 1993. када је убијено 49 људи, махом жена, деце и стараца.

– Једна од “Мајки Сребренице” Фадила Мујић је у једном интервјуу отворено признала не само да је овај злочин био планиран, већ и да је у њему учествовало више стотина жена и деце. Тужилаштво дакле има лак посао да утврди не само ко је убијао, већ и ко је пљачкао по Кравици – каже Којић.

Масакри без казне

Породице убијених цивила траже да се што пре отвори посебан предмет Скелане где је 16. јануара 1993. убијено 69 људи, међу којима 24 жене и петоро деце. Међу некажњеним злочинима је и онај у Горњим Магашићима почињен 20. јула 1992. када је највећи број Срба, међу којима и 12 жена, побијен док су обављали пољопривредне радове.

– Овај предмет је чак био у Тужилаштву БиХ, али је 2019. тадашњи поступајући тужилац донео наредбу о обустављању због недостатка доказа. Дакле, ти људи су измасакрирани и за то нико није крив – огорчено примећује Бранимир Којић.

Породице очекују отварање и предмета Јежештица. Злочин се догодио 8. августа 1992. када су муслимани опколили село и убили седморо цивила који нису успели да побегну. После тога све куће у селу су опљачкане и спаљене. Мештани су после рата случај пријавили истражним органима БиХ и Хашког трибунала, али истрага није покренута. Ту је још и злочин у Подравању где је убијено 32 мештана када су 24. септембра 1992. муслиманске снаге из Сребренице и Жепе опколиле село.



https://www.vesti-online.com/sudite-oricu-za-kravicu/






AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >