Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Љубиње arrow Хронологија догађаја у општини Љубиње
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Истрага у БиХ о крвавом Божићу 1993. Штампај Пошаљи
Четвртак, 03 фебруар 2022
Муслиманска јединица под командом Насера Орића у Кравици јануара 1993. Фото: Вечерње новости
03.02.2022 | Ђорђе Баровић - Вести

Тужилаштво БиХ издало је наредбу припадницима Агенције за истраге и заштиту БиХ (СИПА) за прикупљање доказа у вези са злочинима почињеним на Божић у српском селу Кравица, 7. јануара 1993. године. Повод за истрагу је сведочење једне од мајки Сребренице Фадиле Мујић која је у интервјуу за ТВ Игман изнела више шокантних тврдњи о том нападу.

Тужилаштво БиХ је потврдило, за агенцију Срну, да је започело истрагу која би требало да резултује отварањем новог предмета ратних злочина “Кравица” због убиства 49, рањавања 80 српских цивила и спаљивања око 700 кућа.

– Тужилаштво БиХ заједно са партнерским полицијским и агенцијама за провођење закона прати медијске објаве које се могу довести у везу са информацијама о предметима на којима ради Посебно одељење за ратне злочине – наводи се у писаном одговору Срни.

Саговорници “Вести”, представници више невладиних организација породица несталих и убијених српских цивила, истичу да је ово само први корак у утврђивању 29 година скриване истине и очекују да ће Тужилаштво покренути посебан предмет “Кравица”, у коме би се као осумњичени нашли припадници Армије БиХ из Сребренице, на челу са њиховим тадашњим командантом Насером Орићем.

Божица Живковић Рајилић, председница Удружења жена жртава рата Републике Српске, одаје посебно признање “Вестима” које су међу првима поставиле питање одговорности за злочине у селу Кравица.

– Реакција на сведочење Фадиле Мујић је да је Тужилаштво БиХ напокон, после 30 година, издало налог о спровођењу истраге. Ова жена је пре шест месеци преминула, али остаје то њено документовано признање и, притом, она је само једна од стотине жена које су учествовале у нападима на српска села око Сребренице.

Свака од њих треба да сведочи о томе како су ти напади планирани, ко је командовао, али и ко је све учествовао у убиствима и пљачки. Пуна је Сребреница била таквих као Фадила и они су сигурно познати између себе. Циљ нам је био да се предмет “Кравица” – злочин без казне уврсти у рад Тужилаштва и ако тамо буде иоле воље и жеље да се утврди истина, уверена сам да ће доћи до десетине некадашњих војника који су учествовали или били непосредни сведоци убистава, пљачке и уништења српске имовине – каже Божица Живковић Рајилић.

Бранимир Којић, председник Општинске организације породица погинулих и несталих Сребреница, каже да је наредба Тужилаштва БиХ о спровођењу истраге за злочине у Кравици само мали корак ка доказивању истине.

– Једино што је прихватљиво за породице жртава и за саму истину је да неко буде осуђен за злочине са елементима геноцида у Кравици. Првооптужени мора бити Насер Орић који заслужује максималну затворску казну за све злочине које је починио у Подрињу, а посебно у Кравици и Скеланима. Такође, и сви његови саборци морају се наћи пред лицем правде, али и иза решетака, јер је Фадила Мујић признала да су убијали у Кравици. Неко мора одговарати и за опљачкану и попаљену имовину, како Кравице тако и Скелана, јер су свој крвави пир из Кравице наставили само девет дана касније – поручује Којић.

Два пута ослобођен кривице

Насер Орић је, подсетимо, до сада ослобођен кривице у два процеса, један пред Хашким трибуналом, а други пред Судом БиХ, и то за убиство и мучење више српских заробљеника у затворима у Сребреници.

Међутим, против њега никада није вођена истрага или подигнута оптужница због напада на десетак српских села око Сребренице, када је убијено више стотина Срба, а највећи број српске имовине покраден и спаљен.


Докази у фиоци

Наши саговорници нису превелики оптимисти да ће Тужилаштво БиХ стати на страну српских жртава у Кравици и другим селима око Сребренице.

– Бојим се да ни у овој истрази неће бити правде за српске жртве. Тужилаштво БиХ већ 30 година држи доказе у фиоци, због чега су многи злочинци аболирани или су преминули – истиче Бранимир Којић.

То очекује и Божица Живковић Рајилић.

– Уколико желе да покажу да су заиста суд правде, сада имају идеалну прилику – поручује Живковић Рајилић.



https://www.vesti-online.com/istraga-o-krvavom-bozicu/







AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >