Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Мркоњић Град arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Дрековић: Да су цивили били на мјесту пада гранате, повреде би биле веће, тврди вјештак Штампај Пошаљи
Четвртак, 20 јануар 2022
19. Јануара 2022 | Аида Трепанић | detektor.ba

На суђењу Рамизу Дрековићу за злочине почињене у Калиновику, вјештак Одбране је казао да се шест цивила није налазило у близини мјеста пада гранате 3. јуна 1995. године, јер би у том случају степен повреда био изузетно већи.


Ведо Туцо, вјештак судске медицине, на позив Одбране изнио је налаз и мишљење сачињен на основу медицинске и немедицинске документације о врсти, степену и обиму повреда шест цивила који су, како је рекао, “наводно били у непосредној близини од мјеста пада гранате 3. јуна 1995. године”.

Према ријечима вјештака, записник о показу лица мјеста из 2017. године даје одговор на питање гдје су се налазила ова лица тога дана. Објаснио је да је свједок била Душанка Нишић-Ашкраба, која је показивала мјесто пада гранате те гдје су се она и остали налазили у том тренутку.


Он је казао да је смрт Станиславе Копривице наступила усљед масовне повреде тијела, али да се не може очитовати који је узрок смрти јер је било неопходно извршити судско-медицинску обдукцију, која није сачињена.

Износећи налаз и мишљење, навео је да би, у ситуацији када се особа налази од пола до једног метра од центра пада гранате калибра 122 мм, бројност повреда по људски организам у смислу “бласт ефекта” био неупоредиво већи.

“Да је то тако било, степен оштећења тијела, интензитет повреда би био изузетно већи”, рекао је Туцо, додавши да би у том случају трагови људског ткива морали бити на тлу, на зидовима зграде, што није случај нити се то наводи у документацији.

Одговарајући на питања Одбране, Туцо је казао да се бавио и наводима из записника о увиђају и цртежу с лица мјеста, гдје се спомињу и трагови црвене боје који асоцирају на крв.

Он је потврдио да нико с данашњег аспекта не може тврдити да се у конкретном случају ради о траговима крви. Додао је како он то није могао потврдити, јер таква сазнања није могао пронаћи у расположивим документима.

Туцо је навео да се Копривица, када се анализира документација, у тренутку пада гранате није налазила на мјесту позиције коју је показала Нишић-Ашкраба. Рекао је да то указује да је она повреде задобила на другом мјесту и под другим условима.

Он је изнио налаз и мишљење на суђењу Рамизу Дрековићу, некадашњем команданту Четвртог корпуса АБиХ који је оптужен да је у периоду од 21. маја до 7. јуна 1995. године наредио артиљеријским јединицама у мјесту Бјелимићи (опћина Коњиц) неселективне нападе на српске цивиле у Калиновику, у којима је једна 15-годишњакиња погинула, а неколико цивила рањено.

Вјештак Туцо је изнио налаз и мишљење и за остале особе које се доводе у везу с 3. јуном 1995. године. Навео је да Нишић-Ашкраба не би преживјела да се налазила на позицији за коју је тврдила, као нити Игор Козомара, Давор Марковић, Јелена Бозало и Млађенка Тепавчевић. Закључио је да они нису били на мјесту пада гранате те да повреде нису задобили на овом мјесту.

На упит тужитељице Маријане Чобовић да ли је вјештак узео у обзир постојање подзида поред мјеста пада гранате те постојање физичке препреке, Туцо је казао да се “бласт ефекат” шири хоризонтално и вертикално те да би повреде биле истог интензитета и с физичком препреком.

Одговарајући на питања тужитељице Чобовић, Туцо је рекао да је направио увид и у колор фотографије настрадале Копривице. Потврдио је да су све повреде могле настати дејством гранате, али не на овом мјесту.

Наставак суђења је заказан за 2. фебруар.


https://detektor.ba/2022/01/19/drekovic-da-su-civili-bili-na-mjestu-pada-granate-povrede-bi-bile-vece-tvrdi-vjestak/






AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >