Носовић: Очекујем подизање 24 оптужнице за злочине над српским логорашима |
Недеља, 26 децембар 2021 | |
БРЧКО, 25. ДЕЦЕМБРА /СРНА/ - Предсједник Савеза логораша Републике Српске Анђелко Носовић рекао данас да очекује да ових дана буду подигнуте 24 оптужнице за злочине почињене над заробљеним српским логорашима у протеклом рату.
Носовић је напоменуо да је кроз логоре у БиХ и Хрватској прошло око 50.000 Срба, да их је од посљедица мучења умрло 1.000, док је велики број преминуо по изласку из логора. "Што се тиче тужби пред Судом БиХ, оне су мртво слово на папиру. Једино су изречене пресуде за злочине почињене над Србима у логорима `Тарчин` у Сарајеву и `Лора` у Хрватској, док су остале тужбе на чекању", рекао је Носовић новинарима у Брчком након сједнице Предсједништва Савеза логораша Српске.
Носовић је навео да статус логораша није законски регулисан, али да се ради на побољшању здравствене заштите ове популације.
Он је рекао да је Савез добио подршку од предсједника Владе Републике Српске да сљедеће године сними документарни филм о српским борцима и цивилима који су у посљедњем одбрамбено-отаџбинском рату прошли кроз логоре на територији Федерације БиХ и Хрватске. Милан Милетић, предсједник Удружења логораша "Оџак 92", чије сједиште је у Вукосављу, рекао је да за злочине почињене над Србима на подручју Посавине постоје 142 оптужна приједлога на којима се ништа не ради и да нико из тадашњег врховног штаба Оџака још није процесуиран. Он је указао да је Републички центар за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица регистровао 132 методе мучења у логорима на подручју Оџака. Подсјетивши да је за злочине почињене над Србима на подручју Посавине до сада изречено девет пресуда, Милетић је навео да је највиши у рангу осуђених управник логора Јосип Тулић, коме је изречена казна од 10 година затвора. Милетић је рекао да је у логорима у Оџаку, Броду, Славонском Броду и Осијеку провео 135 дана, након што су га заробили припадници Хрватског вијећа одбране и такозване Армије БиХ. Он каже да је био један од 1.300 заробљених Срба са подручја Оџака, међу којима је било 864 мушкарца, док су остали били жене и дјеца. "Силовано је 60 особа од којих је најмлађа била десетогодишња дјевојчица, а најстарија шездесетогодишња жена", рекао је Милетић и додао да је и он сексуално злостављан. Он каже да су у логору преминула 62 лица од посљедица повреда које су им физички нанесене. Предсједник брчанског Удружења логораша Милорад Митровић рекао је да на подручју Брчког било заробљено око 800 српских бораца и 2.500 цивила од којих је највише било са буквичког платоа. |
< Претходни | Следећи > |
---|