Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Мркоњић Град arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Викић и остали: Тужилаштво почело с изношењем обимне завршне ријечи Штампај Пошаљи
Понедељак, 20 децембар 2021
Марија Таушан | 17. 12. 2021 | detektor.ba

На суђењу за злочин почињен у Великом парку у Сарајеву, Тужилаштво Босне и Херцеговине оцијенило је у завршној ријечи да изведени докази пружају поуздан основ да Драган Викић и други буду проглашени кривим.

Тужилаштво се осврнуло на исказе свједока који су говорили о заробљавању осам војника на Добрињи и њиховом спровођењу у Дом полиције код Великог парка, гдје су убијени 22. априла 1992. године.

Тужитељица Весна Илић казала је да су се на суђењу чули дијаметрално супротни искази свједока, од оних који нису чули пуцњаву до оних који су чули појединачну, односно рафалну паљбу. Она је рекла да су свједоци различито наводили шта су чули и видјели у односу на починиоце убистава, одношење тијела убијених и сапирање крви.

Тужитељица је казала да су свједочили и бивши припадници Викићеве Специјалне јединице, те да и 30 година постоји шутња.

“Кажу да желе спрати љагу… Зашто су мијењали исказе и тврдили да ништа нису видјели иако су их видјели други свједоци?”, навела је Илић, напоменувши да Тужилаштво и не тврди да је Викић убио заробљенике.

Према њеним ријечима, у поступку је посебно интересантно било покретање питања зоне одговорности. Како је рекла, између Дома полиције и мјеста убистава је пар метара.

“Да ли то значи да ме се не тиче…, да их треба заборавити чим су тијела однесена?”, казала је Илић.

Она је истакла да није противзаконито обезбиједити лице мјеста и позвати полицију.

“Да ли би Драган Викић и Јусуф Пушина прекршили закон или правилнике да су обавијестили (надлежне органе)? – Не”, рекла је Илић.

Викић и Пушина оптужени су с Нермином Узуновићем и Младеном Човчићем за убиства осам припадника Југословенске народне армије (ЈНА) у Великом парку.

Викић је, као бивши командант Специјалне јединице и командант Јединице резервног састава, оптужен да није спријечио ни предузео мјере на кажњавању подређених, као и Пушина, који је био помоћник министра унутрашњих послова за униформисану полицију. Узуновић и Човчић су оптужени као некадашњи припадници Јединице резервног састава полиције.

Највећи дио завршне ријечи, на 110 страна, Тужилаштво је посветило подсјећању на исказе саслушаних свједока, који су говорили о заробљавању војника, њиховом спровођењу у Полицијску станицу у Новом Граду, а потом у Дом полиције.

Илић је подсјећала на свједоке који су говорили о активностима других лица, укључујући Малика Кривића, Керима Лучаревића, Давора Матића званог Мишо Жмиро, Едина Јусића, Неџада Херенду и Асима Даутбашића.

Предсједавајући Судског вијећа Зоран Божић сугерисао је тужитељици да скрати усмено излагање и да се фокусира на догађаје у Дому полиције, као и на командну одговорност и ефективну контролу. Илић је казала да не може скратити и да су јој битна и друга дешавања.

Тужилаштво 14. јануара 2022. наставља изношење завршне ријечи.


https://detektor.ba/2021/12/17/vikic-i-drugi-tuzilastvo-pocelo-s-iznosenjem-obimne-zavrsne-rijeci/



 


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >